gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Holokost kurtulanlarina yapilan ödemelere ek yardim getiriliyor
Holokost kurtulanlarina yapilan ödemelere ek yardim getiriliyor
İsrail Hükümeti, Holokost kurtulanlarının refah düzeylerini arttırmak üzere yaptığı ödemeyi arttırıyor
Geçtiğimiz pazartesi günü, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, 70 yaşın üstündeki Holokost kurtulanlarının maaşlarına  özel arttırım yapılacağını ve yardım miktarının 2008’de toplam 28 milyon dolara ulaşacağını açıkladı. İsrail’de yaşayan 70 yaş üstündeki 120.000 Holokost Kurtulanına yapılacak yardımın 2009 yılında  56 milyon dolara,  2011’de 70 milyon dolara ulaşacağı belirtildi.
Ulusal Sigorta Enstitüsü’nün aylık ödemelerinin dışında, milyonlarca şekel Holokost  kurtulanlarının tıbbi tedavilerine ayrılacak. Olmert, “Biz 20 yıllık hatayı düzeltiyoruz. Başarılı hükümetlerin ihmali devam etmeyecek. Holokost kurtulanlarının bu ek ödemelere ihtiyaçları olduğunu fark edip onurluca yaşamlarını sağlamak çok önemli” dedi.
Holokost Kurtulanları’na yardım kararı, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği öneriler çerçevesinde alındı.
Los Angeles’ın ilk kadın hahamı yaşamını yitirdi
Los Angeles bölgesinde bir cemaate önderlik eden ilk kadın haham olan Carole Meyers, 50 yaşında hayatını kaybetti.
Geçtiğimiz perşembe günü yaşamını yitiren Carole Meyers, Los Angeles’ta bir cemaate önderlik eden ilk kadın haham olarak görev almıştı. Sulh mahkemesi yargıcı olan eşi Ralph Zarefsky, 50 yaşındaki Meyers’in kanser teşhisi konduktan 10 hafta sonra  evinde vefat ettiğini söyledi.
Meyers, 1986 yılında Glendale’daki “Temple Sinai” adlı sinagogun başına geçmişti. 29 yaşında bekar bir kadının tek başına haham olarak atanması o zaman için alışılmamış bir olguydu. Hebrew Union College’da Haham okulu (School of Rabbinic Studies) yöneticisi Rabbi Richard Levy, “Bana göre alışılmışın dışında olan Carole’un olağanüstü bir insan olduğuydu.. İnanılmaz iyi bir dinleyici, oldukça düşünceli ve zeki bir insandı” dedi.
Reformist Yahudilikte ilk kez 1972 yılında bir kadın, haham rütbesini aldı, 1985 yılında bunu Muhafazakar Yahudilik izledi. Ortodoks Yahudiler kadınların hahamlığına hala karşı çıkmaktalar. 1987 yılında ABD’de 101 tane kadın haham bulunuyordu. Ancak bunlardan çok azı bir cemaatin başında buluyordu. Çoğunluğu sosyal hizmetlerde, kolej kampuslerinde, ya da yardımcı haham olarak görev alıyordu. New York’taki Hebrew Union College’dan mezun olduktan sonra 1983 yılında haham olan Meyers, Temple Sinai tarafından seçildiğinde Houston’da yardımcı hahamlık yapmaktaydı.
Haham kürsüsündeki kadınların sayısı artık hiç de  az değil. Temple Sinai’ın başında bulunan Rabbi Richard Schechter, bugünkü mezunların en az yarısının kadın olduğunu söyledi.
Eşine ve çocuklarına daha çok zaman ayırabilmek için 2001 yılında emekli olan Meyers, 12 Haziran 1957’de Washington DC’de doğdu. 13 yaşında babasını kaybettikten sonra haham olmaya karar veren Meyers,  eşiyle de Temple Sinai’da tanıştı ve 1990 yılında evlenerek 2 çocuk sahibi oldu.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008