gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
ABD, Misir ve İsrail`e askeri yardimda bulunacak
ABD, Misir ve İsrail`e askeri yardimda bulunacak
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Washington yönetiminin önümüzdeki 10 yıl süresince İsrail`e 30 milyar dolar, Mısır`a ise 13 milyar dolarlık askeri yardımda bulunulacağını açıkladı
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın resmi ziyaretler için ülkesinden ayrılmadan önce yaptığı bir açıklamaya göre, Washington yönetimi, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine yapılacak yardımlar kapsamında Mısır’a 13 milyar dolar, İsrail’e ise 30 milyar dolarlık askeri yardımda bulunmak üzere hazırlık yapıyor. 
İsrail Başbakanlık yetkilileri, İsrail’in Arap ülkeleri üzerinde askeri güce sahip olmasının ABD’nin ajandasında önceliğini koruduğunu belirttiler.
Mısır ve İsrail’e yardımlar 10 sene boyunca dönemler halinde yapılacak.
Washington yönetimi, Amerikan askerlerinin kontrol altında tuttukları İrak’taki savaşın genişleyerek büyümesini engellemek amacıyla Körfez ülkelerini silah satışı yapmaları konusunda ikna etmeye çabalıyor.
Rice geçtiğimiz pazartesi günü konuyla ilgili olarak, “Bu çabalar bölgedeki El Kaide, Hizbullah, Suriye ve İran’ın yarattığı negatif etkileri ortadan kaldırarak daha geniş strateji uygulamamıza yardımcı olacak” açıklamasını yaptı.
Rice ayrıca, Bush yönetiminin Mısır’ın stratejik gücünü arttırması için gerekli 13 milyar dolarlık askeri yardım konusunda görüşmelerin tamamladığını belirtti. 
ABD Dışişleri Bakanı, Mısır ve Suudi Silahlı Kuvvetleri’ni güçlendirmenin, ülkede lider olarak görülen radikallere karşı tavır alınmasını ve Lübnan’ın özgürlüğünü ilan etmesini istediklerini ifade etti.
Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ise, ABD ordusunun İsrail’e yaptığı yardımı şiddetle eleştirdi.
Bush yönetimi yetkililerine göre, Suudi anlaşması hala taraflar arasında görüşülüyor.
ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile Mısır ve Suriye’yi ziyaret etmek üzere yola çıkan Rice, Irak’ta istikrarı sağlamak üzere Arap ülkelerinden destek isteyecek.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns ise Ağustos ayının ortalarında anlaşmayı sonuçlandırmak için İsrail’i ziyaret edecek.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008