gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
YAHUDİLİKTE TEMEL KAVRAMLAR / KORBANOT VE SUNULAR (1)
Yahudi Takvimi`nin en keder verici tarihi, Av ayının dokuzuncu günü olan Teşa Be Av günüdür. Aynı tarihte Yahudiler`in en kutsal mabetleri olan 1. ve 2. Bet ha Mikdaş birkaç yüzyıl arayla bu tarihte yıkılmıştır. Teşa Be Av`la ilgili olarak Yahudiler arasında birçok söylence çıkmış, aynı tarihte Yahudilerin başına birçok b

Yusuf BESALEL

Tora’da belirtilen ilk sunular Kain ve Abel tarafından Tanrı’ya takdim edilmiştir. Bereşit ayrıca Noah ve bütün (Ata) Peygamberler’in de korbanot takdiminde bulunduğunu belirtir. Mısır’dan çıkış da ilk Pesah Korban’ı ile simgelenmiştir.
Geleneksel kaynaklara göre korbanot ancak belirli ibadet yerlerine götürülebilirdi. Çölde Mişkan’ın mevcudiyeti esnasında korbanot başka yerde takdim edilemezdi. Bu ibadet yerinin yokluğunda korbanot, “bamot” (“Yüksek Yerler”) da sunulabilirdi. Nihayet Şelomo’nun Bet- Amikdaş’ı tamamlanınca korbanatun bu “Yüksek Yerler”de takdimi yasaklandı.
İbranice’deki “korban” daha yakına getirmek anlamındadır. Korbanot, insanı Tanrı’ya, Tanrı’yı da insana yakınlaştırır. Maimonides, korbanatın paganistlerindekinden çok farklı olduğunu vurgular. Çünkü korbanot doğrudan doğruya Tanrı’ya yönlendirilmiştir. Nahmanides ve birçok Ortaçağ din alimi Maimonides’in “Rehber”indeki bu görüşe karşı çıkarlar. Çünkü günah sunusunda kişi günah büyüklüğünü kurban edilen hayvanın başına gelenin aslında kendi başına gelmesi gerektiğini düşünerek kavrayabilmektedir. Peygamberlerin korbanot uygulamasında karşı çıktıkları, gerekli pişmanlığı duymadan korbanot takdimlerinin bir çeşit alçalmadan başka bir şey olmayışıdır.

devam edecek...
Kaynakça: "Yahudilik Ansiklopedisi", Cilt I, II, III, Yusuf Besalel

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008