gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail ve Arap dünyasi yakinlaşiyor
İsrail ve Arap dünyasi yakinlaşiyor
İsrail- Filistin sorununa çözüm olarak geçtiğimiz yıl Arap Ligi tarafından gündeme getirilen barış planı, yeniden görüşülmeye başlıyor. Taraflar İsrail`de bir araya gelecek
Mısır ve Ürdün dışişleri bakanları 25 Temmuz tarihinde İsrail’e giderek Arap Ligi adına görüşmeler yürütecek. Gündemde Suudi Arabistan tarafından hazırlanan ve Arap Ligi tarafından desteklenen barış planı var.
İki ülke dışişleri bakanının ziyaretinin aslında bu hafta perşembe günü için planlandığı ancak geçen yıl yaşanan Lübnan Savaşı’nın yıldönümüne denk geleceği için bu tarihin ertelendiği belirtiliyor.
Öte yandan devam etmekte olan Arap Ligi görüşmelerinin hemen ardından gelecek hafta pazartesi günü İsrail Başbakanı Olmert ile Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın bir araya gelmesi ve ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın bölgeye gelmesi de önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler.
Buluşmayı önemli kılan bir diğer etken, ilk kez Arap Ligi temsilcilerinin İsrail’e geliyor olması. Sözkonusu barış planında ise İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilmesi durumunda, bu ülke ile tüm Arap dünyasının ilişkilerinin normalleşme sürecine gireceği garanti ediliyor.
İsrail ile Arap Ligi arasındaki yakınlaşma konusunda görüş bildiren uzmanlar, Suudi Arabistan’ın Gazze bölgesinin kontrolünü eline geçiren Hamas’a karşı yürüttüğü çalışmanın buzları bir ölçüde erittiğini belirtiyor.
Bu arada İsrail, konu ile ilgili Arap Ligi tarafından kurulan çalışma grubunda halihazırda İsrail ile ilişki içindeki ülkeler  Mısır ve Ürdün dışında da  temsilciler olmasının doğru olacağını belirtti. Arap Ligi yetkilileri cevap olarak ilk gürüşmede bazı beklentilerin yerine getirilmesi durumunda daha geniş katılımlı bir ekibi kurulabileceğini açıkladı.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008