gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hedef: Filistinlilerin hayat standardini yükseltmek
Hedef: Filistinlilerin hayat standardini yükseltmek
Tzipi Livni ile yeni Filistin Özerk Bölge Başbakanı Salam Fayad görüştü. FÖY halkının refahının yükseltilmesinin görüşüldüğü toplantı siyasi kaynaklar tarafından İsrail- Arap Ligi arasındaki barış girişiminin ilerlemesi için ön hazırlıklardan biri olarak yorumlandı
İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Başbakanı Salam Fayad pazar günü buluşarak İsrail’in güvenliğini tehlikeye sokmadan Filistin halkının hayat standardının nasıl yükseltilebileceğini konuştular.
Yapılan basın açıklamasına göre Livni ve Fayad “Arap dünyasının da destekleyebileceği İsrailliler ve Filistinlilerin arasındaki diyalogu güçlendirecek” yollar hakkında görüştüler.
Bu görüşme, FÖY Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas liderliğindeki geniş tabanlı hükümeti feshetmesinden beri Livni’nin aynı zamanda dışişleri bakanlığını da yürüten Fayad ile ilk görüşmesi oldu.
İsrail Dışişleri Bakanı, görüşmeden hemen sonra yaptığı açıklamada Fayad’ın (İsrail ve FÖY’de süren) durumu değiştirmek için gösterdiği kararlılıktan ve yeni FÖY hükümetinden olumlu olarak etkilendiğini söyledi. Livni, Fayad’ın ciddi ve iş yapmaya hazır olduğunu hissettiğini de ekledi.
Fayad, Livni’den önce geçen hafta da İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşmüştü.  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın geçen haftaki Ortadoğu gezisi sırasında Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in arasında yapılacak bir görüşme daha planlanmıştı.
Bazı İsrailli kaynaklar, Livni- Fayad görüşmesinin Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Abul Geyit ve Ürdün Dışişleri Bakanı Abdullah Hatip’in İsrail’e yapacağı olası ziyarete hazırlık olacağı yorumunda bulundular. İkilinin Arap- İsrail barışı için Arap Barış Girişimi’ni temsilen İsrail’i ziyarette bulunacağı düşünülüyor.  Arap Liginin 2002 Martında Beyrut’ta yapılan toplantısında kaleme alınan Arap Barış Girişiminin açıklamasında İsrail’in 1967 öncesi sınırlara dönmesi durumunda tüm Arap dünyası ile İsrail arasındaki siyasi ilişkilerin normale döndürülmesi öngörülüyordu.
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008