gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Pesah`ta migren tutarsa!
Savaş görmüş büyüklerimiz, “üç beyaz”ı un, tuz ve şekeri evimizden eksik etmememizi öğütlerlerdi. Çektikleri yokluk onlarda öyle iz bırakmıştı
Bir dönem bizler de farklı bir kıtlık yaşadık. Mazotun olmadığı, ampul, tuvalet kağıdının bulunmadığı, margarinin (Sana) tezgah altından verildiği, zeytinyağı tenekelerinin gazete kağıdına sarılarak, ‘değmesin yağlı boya’ diye sokakta  elden ele taşındığı günlere tanık olduk.  Ardından, tam tersi bir dönem geldi. Etkiye tepki; empresyoniste ekspresyonist, somuta soyut misali...  ‘83-’93 yılları değişimci, bol yenilikçi bir esinti getirdi. İthalat, özellikle de gıda sektörü altın çağını yaşamaya başladı. Kısa süre önce margarin peşinde koşanlar raflardaki renk renk çeşit çeşit peynirleri görmekten neye uğradıklarını şaşırdılar. Salata tarifi verilirken bile: “İçine muhakkak ‘La Vache qui rit ‘küp’ koymayı unutma” deniyordu. Aniden gelen bolluk, sonunda hazımsızlık yarattı.
* * *
Konular farklılık içerse de, cemaatte de değişik dönemler yaşandı. Bir dönem Alliance etkisinde kalan Fransız ekolü, bir kesimin daha ‘elit’ yaşam sürmesine yol açtı. Ondan sonraki ortalama elli yıl boyunca cemaat gelenekçi yapıyı sağlıklı bir şekilde sürdürdü. Ve bilinen bir gerçek bu sistem de zaman aşımına uğradı. Dini vecibelerini yerine getiren bireylerimiz hep vardı, her zaman da olacaktır.  Bu kişilerin vicdani sorumlulukları ile bağlantılıdır. Ancak din/devlet işlerini birbirine karıştırmamak her zaman için sağlıklıdır.  Arayışlar içinde bir dönemin eşiğindeyken, yaşlı bir yüzü makyajla gençleştirmeye çalışıyoruz.
Kaşerut’a bakanların sayısında artış olduğu söyleniyor. Neden olmasın? Bu sene bayram münasebetiyle Kaşer le Pesah ile ilgili her türlü bilgi içeren broşürler elimize ulaştı. Uygulamasak da, öğrenmek her zaman iyidir.. Broşürdeki birkaç maddede  güçlük çektim. Örneğin; takma dişlerin iyice temizlenmesi gerekir. Bildiğim kadarıyla bu devirde takma diş kalmadı. Birkaç düzine kaldığını farzedelim, insanlar dişlerini bir Pesah’tan öbürüne temizlemiyorlar herhalde. İlaç bölümünde ise; ‘(...) sadece geçici bir başağrısı vs. söz konusuysa, Hamets içerme ihtimali olan bir ilaç Pesah’ta kullanılmamalıdır. “Bir migren tutsun da bakalım ne olacak. Ya da ishal, acaba 7 gün beklenecek mi?”
* * *
Artık kaşer bonfile de mevcut. Nihayet bonfilenin sinirini çıkarmayı da öğrendik. Sanırım dinde globalleşme bu olsa gerek. Herhalde et yemekleriyle aram iyi olmadığından anlayamıyorum. Bu kadar ‘sinir’le uğraşmak yerine vejetaryen olmak daha kolay değil mi? Birden olduğumuzdan çok farklı görünme çabaları yorucu geliyor. Enerjimizi Holokost’u Anma Günü gibi olaylara da odaklanmak gerektiğini anımsayalım.
* * *
Geçtiğimiz hafta Neve Şalom Vakfı Yönetim Kurulu’nun devir teslim töreni gerçekleşti. O gece plaket alanlar arasında Leon Esim de vardı. Gıyabımızda yaptığı konuşmasının bir bölümünü alıntılıyorum: “(...) 16 senelik hizmet dönemimde zaman zaman hem üzüldük, hem sevindik. Ama hiçbir güç bizi birarada olmaktan alıkoyamadı.Bir Neve Şalom’lu olarak bu kürsüden son defa konuşurken, izninizle bazı teşekkürlerimi iletmek istiyorum: (...) Albert Albohayre, Şapat Aviyente, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, bilgi almak için haftanın beşgünü telefonla aradığım, büro personeline, hazanlara, şammaşlara, beni her zaman destekleyen ve desteklemeye devam eden Şalom Gazetesi basın mensuplarına ve dostlarıma teşekkür eder, yeni yönetim kurulu kardeşlerime çalışmalarında başarılar dilerim.”
Gazete olarak görevimiz cemaatin her kurumu ile ilgili her olayı topluma yansıtmaktır. Cemaatimizde ilk kez basına değer vererek Şalom’a hitap eden kişi Bensiyon Pinto’dur, ardından başkaları geldi. Neve Şalom geçmiş dönem gabayı Leon Esim o gece bütün ailesine teşekkür ederken, Şalom’u da aralarına katması bizi sevindirdi. Bu vesileyle NVŞK yeni Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerine bir kez daha başarılar diliyoruz.
 * * *
E-postamıza Serkan Erbay’dan, bir yazı geldi. Paylaşıyorum: “Sayın Şalom çalışanları, sizlerin, tüm Yahudi vatandaşlarımızın ve bütün dünya Yahudilerinin Pesah Bayramı’nı kutlar, Tanrı’dan hepinize ve hepimize sağlık, mutluluklar dilerim. Saygılarımla. S.E.”

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Henüz haber için yorum yapılmadı.
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008