gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İran ve ABD 28 yildan sonra ilk defa ayni masada
İran ve ABD 28 yildan sonra ilk defa ayni masada
1980`den beri resmi diplomatik teması bulunmayan İran ve ABD, Irak güvenliğini tartışmak için Bağdat`ta bir araya geldi. İran ile ABD arasındaki diğer sorunlar gündeme gelmezken, taraflar görüşmeyi olumlu bir adım olarak nitelendirdiler
ABD Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, İran Elçisi Hasan Kazemi- Kumi ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai, Irak’taki durumu tartışmak üzere Bağdat’ta toplandılar. Irak Başbakanı Nuri El- Maliki’nin Bağdat’ın yeşil bölgesinde bulunan başbakanlık ofisinde yapılan toplantıda sadece Irak politikası ve güvenliği ile ilgili konuların konuşulduğu öğrenildi.
Toplantı sonrası tarafların ayrı ayrı yaptığı basın açıklamasında, İran Elçisi Kumi toplantıyı iki tarafın olumlu yönde attığı ilk adım olarak faydalı bulduğunu ve başka toplantıların da planlandığını belirtti. Kumi ayrıca Saddam Hüseyin’in düşürülmesinden beri İran’ın Irak’a yaptığı yardım ve katkıların uzun bir listesini de sundu.
Kumi ayrıca İran’ın, güvenliği sağlamak için Irak ordusuna eğitim vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. Kumi, Irak’ta yeni bir askeri ve güvenlik yapısı düşündüklerini de açıkladı.
ABD Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker’ın telefon aracılığı ile yaptığı basın açıklamasında ise ikinci bir toplantı için bir karar verilmediğini belirtti. Crocker, toplantının amacının yeni toplantıları planlamak olmadığını, Irak güvenliğini sağlamak için somut adımlar atmak için toplandıklarını söyledi. Crocker bunların yanı sıra İran’ın nükleer programının masaya yatırılmadığının altını çizdi. Crocker toplantıda ABD’nin isteklerini açık olarak ortaya koyduğunu, İran’dan Irak’taki militanlara verdiği eğitim, silah ve mali desteği sona erdirmesini talep ettiklerini açıkladı. İran’ın toplantıdaki yaklaşımının olumlu olduğunu fakat ABD’nin somut sonuçlar görmeden değerlendirme yapmayacağını da belirtti.
ABD büyükelçisi, İran’ın da kendi görüşlerini açık olarak ilettiğini söyledi. Toplantı sırasında İran, Irak’ta bulunan ABD ve müttefiki ülkelerin askerlerini işgal gücü olarak tanımlarken, Irak askerine ABD tarafından verilen eğitim ve desteği yetersiz bulduğunu söyledi. Crocker, ABD askerlerinin Irak hükümetinin isteği ile ülkede bulunduğunu ve ABD’nin Irak polis ve askerine milyarlarca Dolarlık eğitim ve donanım yatırımı yaptığını belirterek bu suçlamaları reddettiğini belirtti.
İran’ın Irak’ta güvenliği sağlamak için önerdiği Irak, İran ve ABD’nin koordinasyonunda üçlü bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına ise Washington’un sıcak baktığı bildirildi.
Bu toplantı ile 28 yıldan sonra ilk defa ABD ve İran yetkilileri resmi bir ortamda buluşmuş oldu. ABD 1980’deki İran Devrimi’nden sonra İran ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmişti. Toplantı öncesinde İran’da ABD ile buluşma konusunda olumsuz görüşler bildirmekte idi. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da ABD’den görüşme talepleri olduğunu fakat resmi talep gelmedikçe ve konu Irak ile sınırlanmadıkça toplantı yapılmayacağını duyurmuştu.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008