gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Peretz`den Ayalon`a destek
Peretz`den Ayalon`a destek
İlk turda yeterli orana ulaşamayan İşçi Partisi liderlik seçimleri öncesinde, Ami Ayalon Savunma Bakanı Amir Peretz`in desteğini aldı. Peretz`i sert bir dille eleştiren Ehud Barak, karalama kampanyası başlattı
İsrail'de İşçi Partisi üyeleri yeni genel başkanlarını seçmek üzere geçen hafta sandığa gittiler. Eski Başkan Amir Peretz yeterli oyu alamazken, rakipleri eski Başbakan Ehud Barak ile iç istihbarat servisi Şin Bet'in eski Başkanı Ami Ayalon 13 Haziran’daki ikinci turda kozlarını paylaşacaklar.
İşçi partisi liderlik seçiminin ikinci turunda iki emekli general yarışacak. Aynı zamanda eski Başbakan olan Ehud Barak'ın hareketli geçen 3 yıllık iktidarı sırasında İsrail askerleri 22 yıllık işgalin ardından Lübnan'ın güneyinden çekilmiş, barış görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanmış ve Filistin'in ikinci intifadası başlamıştı. Çok da parlak sayılamayacak bir iktidar deneyimi olan Barak ile ilgili en büyük eleştiri ise kimsenin görüşüne önem vermemesi ve her zaman karar inisiyatifini elinde tutma isteği. Bu eleştirilere karşılık Barak değiştiği mesajını vurguluyor. Yalnızca bir yıllık parlamento tecrübesi olan Ami Ayalon'un en büyük avantajı ise yıpranmamış yeni bir yüz olması, dürüstlüğü ve güvenilirliği ile tanınması.
İşçi Partisi’nin Tel Aviv’deki merkezinde toplanan yüzlerce kişiye konuşan Peretz, kimi destekleyeceğini çok düşündüğünü, kararının Ayalon olduğunu ve herkesin ona destek vermesi gerektiğini söyledi.
İsrail'in son yıllarda erozyona uğrayan refah devleti özelliğine vurgu yapan Amir Peretz ile işbirliğine giden Ayalon'un 12 Haziranda liderlik koltuğuna seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ami Ayalon, Amir Peretz’e desteği için teşekkür ederken, Peretz’i İsrail’in en önemli sosyoekonomik lideri olarak adlandırdı. Peretz’in desteğinin zafer kazanmasında çok önemli bir etken olduğunu söyleyen Ayalon, eğer seçimi kazanırsa ilk turda yarışan beş adayı ve Bakan Avişay Braverman’ı da katacağı birleşik bir İşçi Partisi Liderliği kuracağını açıkladı. 
Pazar günü açıklanan Savunma Bakanı ve İşçi Partisi Lideri Amir Peretz ile Ami Ayalon’un ittifakını “kötülük birliği” olarak adlandıran Ehud Barak ise bu birliktelik nedeni ile Ayalon’un oylarının kendisine geçeceğine ve gelecek hafta zafer kazanacağına inandığını açıkladı.  
Barak’a yakın kaynakların yaptıkları açıklamalara göre, Ayalon önce Başbakan Ehud Olmert’in hükümetine katılacağını söyledi ve sonra vazgeçerek imajını zedeledi.  Ayalon’un Peretz’le yaptığı ittifakın, kendine yeni hükümette bir yer edinmek için olduğu söyleniyor.
İsrail eski Başbakanı Ehud Barak, gelecek salı günü yapılacak İşçi Partisi Liderliği seçimleri için rakibi olan Ami Ayalon’u sert bir dille eleştirdi.  Barak, geçmişte Ayalon ile Peretz’in birbirlerine karşı sarfettikleri cümleleri de açığa çıkardı. Ayalon ise, Barak’ın karalamalarına yanıt verirken, Barak’ın ilk turda Peretz’in desteğini alamadığını, bu tarz çamur atma politikasının ise eski Barak’ı ortaya çıkardığını söyledi.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008