gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
YSK`nin “Konuklar”i sahnede
YSK`nin “Konuklar”i sahnede
Sezon sonuna geldiğimiz bu günlerde kurumlar, dernekler tüm kış süresince devam eden çalışmalarını beğeniye sunuyorlar. Bu bağlamda YSK gençleri ödüllü bir İsrail filmi “Ushpizin - Konuklar”ı tiyatro oyununa dönüştürerek sahneliyorlarEster YANNİER
Yıldırımspor Kulübü gençleri bu yıl  “Ushpizin - Konuklar” adlı oyun ile izleyenlerin karşısına çıkıyor. Mark Levitas’ın yönettiği oyunun prova sonrasında Yardımcı Yönetmen Aylin Kontente, oyunun her aşamasında emeği geçen Tania Bahar’ın yanı sıra rolleri paylaşan Alp Penso, Lisya Alalu, Aviv Büyükbahar, Jaki Baruh -başka bir oyunda görev aldığından İzmir’deydi- ile sohbet ettik.
Gençler filmi izleyen ve durağan bulanların uyarılarını dikkate aldıklarını, araya aldıkları danslarla izleyicilerin sıkılmayacaklarından emin olduklarını dile getirdiler.
Geçtiğimiz yıl çok ses getiren Train De Vie “Hayat Treni”nin ardından bu yıl yine bir filmi sahneliyorsunuz. Oyun hakkında bilgi verebilir misiniz?
Oyunun orijinal adı Usphizin, Konuklar. Biz her iki adı da kullanıyoruz. Adının “Konuklar” olmasının özelliği ise hikayede yer alan Kudüs’ün dindar bir bölgesinde yaşayan bir çiftin Sukot Bayramı öncesinde gelen ve ağırlamak zorunda kaldıkları konuklardan kaynaklanıyor. Çift oldukça yoksul, bir suka kuracak paraları dahi yok, ayrıca uzun süre evli olmalarına karşın çok istedikleri halde bir “erkek” çocukları da olmuyor. Tüm bunlar yaşanırken eskiden tanıdıkları konukların gelmesiyle birlikte  başlarından geçen olaylar ve   ümitlerini bağladıkları “Etrog” …
Oyunda biraz da körü körüne inancı sorguluyoruz.
Ushpizin’de kaç genç rol alıyor, yaş aralığı ne?
Yıldırım’da faal  kişilerden oluşan kadroda, oyuncular 12 ᆭ yaş aralığında. 11kişi rolleri üstleniyor, dans grubu ise yaklaşık 85 kişi kadar.
Hem geçtiğimiz sene sahnelediğiniz Hayat Treni, hem de bu yılki oyununuz  Konuklar, her ikisi de,  filmden  uyarlanmış; daha önceden izlenmiş olmaları durumunuzu zorlaştırmıyor mu? Ayrıca özgün bir proje yaratmak zor olsa da, daha çok ilgi çekmez mi?
Özgün olması ya da film uyarlaması çok bilinçli yapılmış bir tercih değil. Gençlerin dernek içinde yaptığı  bir çok etkinliğin yanı sıra özgün bir proje sahneye koymak pek de kolay değil. Öyle bir oyun hazırlamak için iki yıl gibi uzun bir süre gerektirir. Şunu da belirtmek gerekir ki, oyun içinde yer verdiğimiz dans gösterileri ve müzikleri özgün çalışmalar. Ayrıca her iki oyun da esasen film oldukları için tiyatro uyarlamalarına da özgün diyebiliriz. Öte yandan sinema için yazılmış bir oyunu sahneye taşımak, bir oyun yaratmaktan daha zor.
Bu durumda dekor için nasıl bir sistem uyguluyorsunuz?
Film boyunca kullanılan bir çok mekan olurken, sahne üzerinde hepsini tek bir alanda çözümlemeye çalışıyorsunuz. Dekor tasarımını yapan ödüllü Bahar Uyandıran, sahne değişimlerinde ufak ayrıntılarla, ışık oyunlarıyla ev ve suka’yı veriyoruz. Bir mahalle havası yaratmaya çalıştığımız için arka fona başka sukaları da adapte ettik.
Böyle bir çalışmaya ayrıca dansın da adaptasyonu söz konusuydu…
Filmden adapte ettiğimiz için zorlu bir süreç oldu. Öykünün devamlılığını bölmeden bir de dans eklemeye çalıştık. Dolayısıyla dansçı arkadaşlarımız Ece Kamhi ve Melih İleri ile uzun süren çalışmalar yaptıktan sonra ilk perde de beş ikinci perde dört dans hazırlandı.
Oyunun yönetmeni Mark Levitas görevi devretti…
Sonbahar aylarında çalışmalara başladık, Nisan ayında da yönetmenimiz Mark’ı askere yolladık. 9 Eylül Üniversitesi Oyunculuk mezunu olan Aylin Kontente yönetmen yardımcısı olarak görevi devraldı. Bizler içeride görüşürken dansçılar heyecan içinde çalışmalarını sürdürüyorlardı…
“Ushpizin –Konuklar” Haziran ayı içinde Beşiktaş Kültür Merkezi’nde üç kez sahne alacak. Birlikte alkışlayalım…
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008