gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Cemaat tiyatrolari ve modern tiyatronun inşasina katkilari paneli
Göztepe Kültür Derneği 2006-2007 sezonunu anlamlı bir faaliyetle sona erdirdi.

İlk kez İstanbul Amatör Tiyatro Günleri (İATG) 2006 kapsamında düzenlenen bir panelle başlayan “Kültürel Çoğulculuk Bağlamında Tiyatro Etkinlikleri”ne bu yıl da devam edildi

Fırat GÜLLÜ
(UÖM 1. Karma Ana ve İlköğretim Okulu Sosyal Bilgiler Zümre Başkanı)

Panele Musevi Cemaati Tiyatrosu adına YSK Alkışlar Tiyatrosu’ndan Korel Özvaron; Ermeni Cemaati Tiyatrosu adına Berberyan Kumpanyası’ndan Boğos Çalgıcıoğlu ve Bercuhi Berberyan; Rum Cemaati Tiyatrosu adına Stefo Seyisoğlu konuşmacı olarak katıldılar. Yine Musevi Cemaati adına panele yurtdışında bulunduğu için katılamayan oyun yazarı ve araştırmacı Beki L. Bahar da bir video çekimi ile katkıda bulundu.
Bu yıl tarihsel süreçleri biraz daha ön plana çıkarma ihtiyacı ile yaşadığımız topraklarda geçmişte varolan çok kültürlü gösteri sanatları ortamının 19. yüzyıldan itibaren yaşadığı dönüşüm mercek altına alındı. Bu bağlamda panelin birinci bölümünde konuşmacılar mensubu oldukları cemaati merkez alarak modernleşme öncesi klasik Osmanlı toplumunun gösteri sanatları ortamını analiz ettiler. Ardından 19. yüzyılda sanat ortamında yaşanan değişimler irdelendi.
Amaç farklı kültürel grupların kendi öz kültürlerini yeniden keşfedişleri ve cemaat tiyatrolarının kuruluşu ile Osmanlı’da “modern” olarak adlandırılabilecek tiyatronun ortaya çıkışının nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymaktı. Son olarak değişik cemaat tiyatrolarının temsilcileri, cemaat tiyatrolarının günümüzdeki durumu hakkında çeşitli bilgiler sundular.
Panel’in ikinci bölümünde konuşmacılar ve seyirciler, ağırlıklı olarak cemaat tiyatrolarının içe kapalı yapılarını kırarak kamusallaşmasının önündeki engeller üzerine tartışma fırsatı buldular. İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu Girişimi tarafından hayata geçirilen “kültürel çoğulculuk bağlamında tiyatro” etkinliklerinin son dönemde Türkiye’de yaşanan karanlık tabloyu değiştirmek niyetiyle gerçekleştirilmiş umut verici adımlardan birisi olduğu tespitiyle panel son buldu.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008