gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Koca çinar: Teddy Kollek

‘Koca bir çınar devrildi’ sözcükleri herkes için kullanılmaz. Teddy Kollek’in ölüm haberini gazeteden öğrendiğimde aynen bu sözleri anımsadım. Theodor ‘Teddy” Kollek geçtiğimiz hafta 95 yaşında hayata veda ettiğinde İsrail’e ekonomik kültürel ve sosyal açıdan gelişmiş bir başkent yaratmıştı. Kudüs’e siyasi bir prestij sağlayacağına inandığı İsrail Müzesi’ni kurmanın yanısıra uzun bir süre müdürlüğünü de üstlendi.
Kentte yaşayan Arapların ihtiyaçlarıyla ilgilendi. Aynı zamanda Ultra-ortodoks Yahudi cemaatine de saygı gösterdi. Ama asla devlet işlerine karışmalarına izin vermedi. 
Konuştuğu birçok lisan içinde Arapça’yı bilmemesi, yerel halkla istediği gibi iletişim kuramaması açısından onu hep üzmüştü.
Teddy Kollek herhangi biri değildi.
Yirmi sekiz yıl süreyle Kudüs’e belediye başkanlığı yapan Kollek ile yıllar önce bir gazeteci grubuyla ziyaret ettiğim Kudüs’te Meclis Binası’nda tanıştım. Program gereği bir oturuma katılacaktık. Ama, bizleri girişte karşılayan Teddy Kollek ile sohbetimiz öylesine ilginçti ki, milletvekilleri ikinci plana düşmüştü. Lacivert gözleri bembeyaz saçları ile heybetli bir yapısı vardı. Kudüs gibiydi sanki, görkemli. Öyle bir kenti yıllarca gerektiği gibi idare etmek, yenilikler getirmek herkesin harcı değildir. Buna rağmen Kollek, o gün orada önemli olan kendisi değil, bizlermişiz gibi davranmıştı. Erdemli olmak bu değil de, nedir?
Teddy Kollek ile yıllar sonra bir kez daha karşılaştım. Artık emekli olmuştu. Hilton Oteli’nde bir davetteydik. Kollek de onur konukları arasındaydı. Sağlık sorunları yüzünden rahat yürümek için takım elbisenin altında lastik pabuçları, elinde bastonu ile salondan içeri girdi. Aynı lacivert gözler, aynı beyaz saçlar ve aynı sevecenlikle. Yanından geçtiği masalardaki herkes tek tek ayağa kalktı. Kollek ön masaya ulaştığında, salonda bulunanlar onu ayakta alkışlıyordu. Saygınlığın ve hizmetin ödülü bu olsa gerek.
* * *
Yaşadığınız sürece, tanıştığınız bazı özel insanlar vardır. Onlar doğuştan farklıdırlar. Karizmatik veya lider ruhlu olmak için bir çaba harcamazlar. Beş duyudan biri gibi, yapılarında vardır. Onların yerine asla bir başkası gelmez. Tek olarak yaratılmışlardır. Ve siz sadece onları tanımış olmaktan ötürü kendinizi şanslı sayarsınız. Benim için Teddy Kollek bu insanlardan biriydi.
Huzur içinde olsun.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Henüz haber için yorum yapılmadı.
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008