gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Türkiye-İsrail, sağlikta işbirliği hedefliyor
İsrail`deki İslami Hareket`in kurucusu Şeyh Abdullah Nimr Derviş, düzenlenen Antisemitizmle Mücadele için Küresel Forum`a katılarak İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad`ın açıklamalarını reddettiğini ve İslam dünyasının Holokost inkarını kınadığını açıkladı
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) kapsamında faaliyet gösteren Türk-İsrail İş Konseyi, ‘Türkiye ve İsrail Arasında Sağlık Sektöründe İşbirliği’ konulu bir seminer düzenledi. İki ülke arasındaki sağlık alanında gerçekleştirilebilecek ortak projelerin konu alındığı seminerde, İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Prof. Avi İsraeli, Türk-İsrail İş Konseyi Başkanı Ekrem Güvendiren, İsrail İstanbul Başkonsolosu Mordehi Amihai katıldı ve Rambam Sağlık Merkezi Acil Servis Departmanı Dr. Moşe Michaelson katıldı.
Seminerin açılışında bir konuşma yapan konsey başkanı Güvendiren, iki ülke arasındaki ticaret hacmini yeterli görmediklerini belirterek, ticaret hacmini arttıracak sektörlerden biri de sağlıktır dedi. Ekrem Güvendiren, “Türkiye ile İsrail arasındaki ekonomik işbirliği 1994 yılında başladı. O yıl, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yüz milyon dolar iken, 2006 yılında bu rakam yaklaşık üç milyar dolara ulaştı. Ama bizler bunu yeterli görmüyoruz ve ticaret hacmini arttıracak yeni sektörler arıyoruz” dedi.
Türkiye ile İsrail’in sağlık sektöründe Doğu Akdeniz’in en ileri ülkeleri sayılabileceğini belirten Güvendiren, “İsrail tıbbi alet üretiminde bir numara. Türkiye’nin de o aletlere ihtiyacı var. Ayrıca İsrail tıp konusunda ABD’deki gelişmeleri yakından takip ediyor. İsrail üzerinden bu gelişmeleri Türk insanına iletmek de diğer bir amacımız” dedi. Sağlık dışında enformasyon, turizm ve otomotiv sektörlerinde de ilişkileri geliştirmek amacında olduklarını dile getiren Güvendiren, geçtiğimiz dönemlerde savaş nedeniyle turist sayısında bir azalma olduğunun altını çizdi ve turist sayısını tekrar eski seviyelerine çıkartmak için uğraş vereceklerini belirtti.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008