gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İslami Hareket`in kurucusu Holokost`un inkarini kinadi
İslami Hareket`in kurucusu Holokost`un inkarini kinadi
İsrail`deki İslami Hareket`in kurucusu Şeyh Abdullah Nimr Derviş, düzenlenen Antisemitizmle Mücadele için Küresel Forum`a katılarak İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad`ın açıklamalarını reddettiğini ve İslam dünyasının Holokost inkarını kınadığını açıkladı
Geçtiğimiz Pazar günü Kudüs’te düzenlenen Antisemitizm ile Mücadele için Küresel Forum’a katılan Şeyh Abdullah Nimr Derviş, “Holokost’u inkar edenlere, gidip Almanlara neyi yapıp neyi yapmadıklarını sormalarını söyleyin” dedi. İslami Hareket’in kurucusu Şeyh Derviş ayrıca dinleyicileri, Müslümanları ve onların endişelerini anlamamakla suçladı. İsrail’in Hamas ve El Fetih’i da kapsayan Suudi Barış Planı’nı desteklemeyi reddetmesine itiraz ederek “Neden Müslümanlar şeytanmışçasına kendinizi onlardan uzaklaştırmaya çalışıyorsunuz?” dedi.
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Antisemitizm ile Mücadele için Küresel Forum, Pazar günü Kudüs’te başladı. İsrail ve yurt dışından foruma katılan 160 katılımcının arasında antisemitizm sorunu ile ilgilenen akademisyenler, politikacılar ve yabancı diplomatlar da bulunuyordu. Diaspora Eski Bakanı Rabbi Michael Melchior tarafından kurulan forum, geçtiğimiz yıl Dışişleri Bakanlığı’na devredilerek çalışmalarını Antisemitizm ile Mücadele Departmanı altında sürdürdü. Departman ve oturum başkanı Aviva Raz-Shechter, forumun  Dışişleri Bakanlığı bünyesine alınmasının, antisemitizme karşı verilen savaşın yalnızca Yahudi dünyasıyla kısıtlı olmadığının anlaşıldığı anlamına geldiğini belirtti.
İslam dünyasıyla ilişkileri konu alan pazar günkü oturum, Diaspora Eski Bakanı, Milletvekili Rabbi Michael Melchior, İslami Hareket’in kurucusu Şeyh Abdullah Nimr Derviş ve Dünya Yahudi Kongresi (WJC) Konseyi Başkanı Rabbi Israel Singer’ın katılımıyla gerçekleşti.
İslami Hareket’in güney grubuna liderlik eden ve bu forumda konuşmacı olarak yer alan ilk Müslüman lider olan Derviş’in açıklamaları, Singer tarafından “tarihi” olarak değerlendirildi. Derviş’in Holokost hakkındaki yorumlarına yönelik övgülerin bir kısmı, Dünya Yahudi Kongresi Eski Başkan Yardımcısı Isi Leibler’in de dâhil olduğu sağ görüşlü olduğu bilinen kişilerden geldi.
Derviş konuşmasına başlarken, “Bugün buraya gelmek benim için kolay olmadı. Endonezya’dan Fas’a kadar her yerden tüm meslektaşlarımın neler diyeceğini düşündüm, ancak Tanrı’ya karşı görevlerim sebebiyle gelmeye karar verdim” dedi. Müslüman dünyasındaki antisemit metinlerin İslam’ın gerçek ruhunu yansıtmadığını belirten Derviş, “Birçoğunuzun oldukça karanlık ve sert metinlerle karşılaştığınızı biliyorum. Bunları yazanların, bu metinlere İslam adına imza atmaya hakkı yoktur. Bunlar yorumdur ve peygamberin sözleri değildir.” dedi.
Holokost’u inkâr edenlerin dikkate alınmaması gerektiğini vurgulayan Derviş, “Bu sadece onlara yapacak bir şey veriyor. Sizce ben Ahmedinejad’ın ya da Bin Ladin’in açıklamalarını duyduğum zaman sizden daha mı az acı çekiyorum?” diyerek dinleyicileri sorguladı.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008