gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Darfur`a bariş gücü gidecek
Darfur`a bariş gücü gidecek
Sudan, ülkenin batısında çatışmalara sahne olan Darfur bölgesinde Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği`nin ortak liderliğinde faaliyet gösterecek bir barış gücünün görev yapmasını `prensipte` kabul etti
Sudan yönetimi, bölgede BM gücünün görev yapması fikrine aylardır direniyordu. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, gücün büyüklüğünün henüz belirlenmediğini ancak nihai bir anlaşmaya varılması yolunda umutlu olduğunu belirtti. Annan Darfur'da bulunacak askerlerin yine Afrika Birliği ülkelerinden olacağını, ancak BM'nin komuta kontrol yapısını destekleyeceğini ifade etti.
Sudan'ın BM nezdindeki büyükelçisi Abdülmahmud Abdülhalim Muhammed, BM'nin önerilerinde söz ettiği 20 bin asker ve polislik bir gücün fazla büyük olacağını savundu.Büyükelçi bu konuda görüş alışverişininin süreceğini kaydetti. Bölgede halen yedi bin askerden oluşan bir Afrika Birliği barış gücü bulunuyor.
Hükümet desteğinde olduğu öne sürülen Arap milislerin saldırılarıyla alevlenen çatışmalar sonucu son üç yılda Darfur'da en az 200 bin kişi öldü, milyonlarca kişi mülteci durumuna düştü.

Egeland: Güvenlik hiç bu kadar
kötü olmamıştı
Bölgede durum hâlâ hassas. BM'nin acil yardım çalışmaları koordinatörü Jan Egeland, bölgeyi ziyareti sırasında çok sayıda mülteci kampına gitmekten alıkonuldu.
Sudan hükümeti, Egeland'ın güvenliğini garanti edemeyeceğini kaydedince, planlarda değişikliğe gidildi. Egeland, "Bu Darfur'a dördüncü ziyaretim ve asayişin hiç bu kadar kötü olduğunu görmemiştim" dedi. Darfur'daki durum bugün Etiyopya'nın Addis Ababa kentinde, açılışını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yaptığı uluslararası bir konferansın konusuydu.
Konferansa Afrika Birliği, Arap Birliği, AB ve BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Afrika ülkelerinden temsilciler katıldı.

Üç aşamalı plan
Ağustos ayında, BM Güvenlik Konseyi 17 binden fazla barışgücü askerinin Darfur'a gönderilmesi yönünde bir karar almıştı.
Ancak Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir BM barışgücü askerlerinin Darfur'da görev yapmasına karşı çıkmış, bunun Batı'nın ülkenin içişlerine müdahalesi anlamına geleceğini söylemişti. Ancak Ömer el Beşir, Afrika Birliği barışgücünün güçlendirilmesine karşı çıkmıyor.
BM de bunu baz alarak üç aşamalı bir plan hazırladı. Buna göre, ilk olarak BM Afrika Birliği'ne 21 milyon dolar mali destek paketi verecek.
Bunun ardından da Sudan'daki Afrika Birliği barışgücü askerlerine yardımcı olmak üzere birkaç yüz BM askeri ve güvenlik görevlisini bölgeye konuşlandıracak. Üçüncü aşama ise Afrika Birliği ile BM güçlerinden oluşan ortak bir barışgücünün tesisi. Konferansa Afrika Birliği, Arap Birliği, AB ve BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Afrika ülkelerinden temsilciler katılıyor.
Konferansta Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesine BM barışgücü askerlerinin konuşlandırılmasına izin vermemesinin ardından yeni bir planın gündeme gelmesi bekleniyor.
Konferansın yapılacağı Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya giderken gazetecilere açıklamalarda bulunan Kofi Annan, dünyanın Darfur'daki krizi yatıştırmak için çaba harcamaya devam etmesi gerektiğini söyledi.
Annan, Sudan'ın Çad sınırında yaşanan gelişmeleri son derece hassas ve alev almaya müsait olarak nitelendirdi.
Konferansta ele alınması beklenen yeni plan, Darfur'da görev yapan Afrika Birliği barışgücü askerlerinin daha da güçlendirilmesini öngörüyor.

Nijerya: Darfur'da soykırım var
Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo, Sudan'ın Darfur bölgesinin soykırım tehdidi altında olduğu uyarısında bulundu.Afrika Birliği'nin zirvesinde konuşan Obasanjo'nun, bölgede soykırım ifadesini kullanan ilk Afrikalı lider olduğu belirtiliyor.
Nijerya lideri ''Darfur'da soykırım yapılmasını elimiz kolumuz bağlı izlememiz ne Sudan, ne Afrika, ne de dünyanın menfaatlerine hizmet edecek'' dedi.
Etiyopya'ya yaptığı üç günlük ziyareti çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Obasanjo, bölgede soykırıma yakın olaylar yaşandığını, tam anlamıyla bir soykırımın gerçekleşmesine dünyanın izin vermemesi gerektiğini söyledi. Darfur'daki şiddet olaylarının anlatımında soykırım kelimesinin telaffuz edilmesinin siyasi açıdan etkisiz olsa da, duygusal olarak etkileyici olduğuna dikkat çekiliyor.
Soykırım ifadesi daha önce de, Darfur krizinin devam ettiği son üç yıl zarfında, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı yardım kuruluşları tarafından kullanılmıştı. Nijerya lideri Obasanjo, Sudan'da görev süresi Aralık ayında dolacak olan Afrika Birliği'nin barış gücü askerlerinin desteğe ve güçlendirilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

İsrail’de Darfur yürüyüşü
İsrail’de yaşayan Amerikalı öğrenciler, Darfur’da yaşanan etnik temizlik hakkında yerel farkındalığın artırılması için pazartesi günü Kudüs’te bir miting düzenleyeceklerini açıkladılar. Hatzilu et Amei Darfur (Darfur Halkını Kurtarın) ya da kısaca Ha’ed isimli grup, Darfur savunmasının İsrail’de yapılmasını isteyen çoğunlukla Yeşiva (Yahudi din okulu) ve ilahiyat öğrencilerinden oluşuyor.
Har Etziyon Yeşivası’nda öğrenci olan ve gurubun ortak kurucusu Seraphya Berrin, “Holokost’tan sonra, başka bir grubun daha soykırım kurbanı olmasına seyirci kalmayarak izin vermememiz çok önemli. Biz Holokost sırasında tüm dünyanın nasıl sessiz kaldığını asla anlamadık, bu yüzden Yahudilerin ve İsrail Devleti’nin bu konuda etkin olması özellikle oldukça önemli” dedi.
Ha’ed geçen ay da 150 kadar kişinin toplanlandığı bir miting düzenlemişti. Organizatörler, pazartesi günü için daha yüksek bir katılım bekliyor, ve bu amaca ulaşmak adına çeşitli eğitim programlarıyla birlikte çalışıyorlar.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008