gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İzmir cemaatiyle birlikteydik
İzmir cemaatiyle birlikteydik
17 - 19 Kasım tarihleri arasında Hahambaşı Rav İsak Haleva başta olmak üzere İstanbul Musevi Cemaati ileri gelenleri İzmir`i ziyaret ettiler. İzmir Yahudi Cemaati tarafından çok sıcak bir şekilde konuk edilen heyet, gezi sırasında yerel yönetime de bir nezaket ziyaretinde bulunduEster YANNİER/İzmir
17 - 19 Kasım tarihleri arasında Türkiye Hahambaşı Rav İsak Haleva, başta olmak üzere  Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Vekilleri Lina Filiba ve Sami Herman, yardımcıları Robert Abudara ve Albert Ender, Hahambaşılık Müşavirlerinden Av. Nedim Karako, Tuna Alkan ve eşlerinden oluşan heyet İzmir Musevi Cemaati’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.
İstanbul Musevi Cemaati heyeti 17 Kasım Cuma günü havaalanında İzmir Cemaat Başkanı Jak Kaya, Başkan Yardımcısı Avram Abuaf, Avram Sevinti ve eşleri tarafından çiçeklerle karşılandı.
Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya ve İzmir Cemaat Başkanı Jak Kaya, İzmir Vali Yardımcısı Celalettin Eran ve İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na makamlarında bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiler.  Yerel basının da büyük ilgi gösterdiği ziyaretlerde İzmir Musevi cemaatinin şehirdeki köklü geçmişi ve ortak tarihten söz edildi. Cemaat temsilcileri bu ziyaretler  sırasında resmi yetkililere Türk Yahudi Tarihi  ile  Osmanlı Yahudi Kıyafetleri kitaplarını hediye ettiler. Vali Yardımcısı Eran İzmir’i simgeleyen bir tabak, Belediye Başkanı Kocaoğlu ise şehrin  simgesi olan İzmir Saat Kulesi minyatürünü  sundu.
Ziyaret sırasında Belediye Başkanı Kocaoğlu basına yaptığı açıklamada, İzmir Musevi cemaatinin şehir için kültürel bir zenginlik olduğunu,  Havra Sokağında bulunan ve tarihi bir değere sahip olan sinagogların yenilenmesi ve  kazanılması için çalışmalar yapacaklarını vurguladı. Kocaoğlu ayrıca, sinagogların bulunduğu bölgenin turizme büyük katkı saylayacağını düşündüğünü de söyledi.
Cuma akşamı Alsancak Şaar Aşamayim Sinagogu’nda dua sırasında İzmir Cemaat Başkanı Kaya’nın konuklara hitaben yaptığı kısa konuşmanın ardından söz alan Hahambaşı Rav Haleva  dinimiz gereği kutsal olan Şabat akşamı sinagogdaki katılımın yüksek olmasından   duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çocuklar ve gençlerin seslendirdiği şarkılar duaya ayrı bir renk kattı.
Duayı Hazanlar Moti Katan, Moiz Malki ve Yosi Arditi okudular.
Daha sonra  İzmir Kültür Derneği’ndeki tanışma kokteyli ve Şabat sederine geçildi. Sohbetlerle geçen yemek sırasında, İzmir- İstanbul cemaatleri arasındaki dayanışmanın sürmesi talepleri iletildi. Yemek hep birlikte söylenen şarkılarla sürdü.
Cumartesi sabahı yine Alsancak Sinagogu’nda gerçekleşen Şabat Duası’nda Hahambaşı Rav Haleva, haftanın Peraşasının açıklamasını yaptı. Kültür Derneği’nde verilen seudada ise İzmir usulü ikramlar İstanbullu konukların beğeni ve ilgisini çekti.
Cumartesi gecesi İstanbul heyeti onuruna Ege Palas Oteli’nin Balo Salonunda düzenlenen davete yaklaşık 200 kişi katıldı. Avram Abuaf’ın hazırladığı  “İzmir Yahudi Kültürü Mirasını” anlatan barkovizyon gösterisinin ardından söz alan İzmir Cemaat Başkanı Jak Kaya, konuşmasında Hahambaşı Rav Haleva ve İstanbul cemaati ileri gelenlerini aralarında görmekten duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Hahambaşı Rav Haleva, İzmir’in kültür geçmişine sahip çıkan cemaat  idarecilerini kutlayarak konuşmasına başladı: “ Biraz önce gösterilen miras sizler kadar beni de heyecanlandırdı. Bu mirasın 2 bin kişiyle yaşatılması çok güç, ama bunu başardığınızı görüyorum. Devamını sağlamak ise Türk Musevi cemaatinin ortak görevidir. Ziyaretlerimizi sıklaştırmaya gayret göstereceğiz” dedi.
İzmir Cemaat Başkanı Kaya, ziyaret anısına Hahambaşı Rav Haleva’ya bir plaket sundu.
Uzun bir aradan sonra İstanbul cemaati adına İzmir’e bir ziyaret gerçekleştirildiğini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Ovadya, İzmir’in  özellikle dini edebi eserleriyle tarihte çok derin izler bırakmış, çok zengin bir cemaat  olduğunu, bunu sürdürmek için desteklerin sürdürüleceğini  açıkladı. Ovadya cemaatler arasında dayanışmanın devam edeceğini vurguladı ve gezinin anısına Hahambaşı Rav Haleva ile Kaya’ya  gümüş bir Çeşmi Bülbül sundu. Kaya ise Ovadya’ya bir plaket verdi.
Jak Kaya daha sonra İzmir cemaatine 10 yıl süreyle başkanlık Onursal Başkan Moris Bencuya’ya da bir teşekkür plaketi sundu. Heyecanlı olduğu gözlemlenen Bencuya da, kısa bir konuşma yaparak, başkanlığın bir bayrak yarışı olduğunu, şimdiki cemaat idaresinin yaptığı çalışmaları memnuniyetle takip ettiğini söyledi.
Gece İzmir Kültür Derneği’nin  13 - 17yaşlarında gençlerinin dans gösterisiyle devam etti. Gösterinin coşkusuna kapılan Hahambaşı Rav Haleva da gençlerin danslarına iştirak etti.  Gezinin son gününe  Havra Sokak’ta bulunan Algazi Sinagogu’nda yapılan dua ile başlandı.
Hahambaşı Rav Haleva’nın İzmir doğumlu olan eşi Recina Haleva’nın babasının yahidi olduğu bu sinagoga bir Mapa hediye edildi.  Dua sonrası Sinagog Hazanı Leon Yeuda Hakim’in eşi, Klara Hakim’in hazırladı İzmir lezzetlerinden oluşan ikramlar sunuldu.
Daha sonra sırasıyla Sinyora Sinagogu,  Shalom (Aydınlı)Sinagogu  rehberler eşliğinde gezildi.  İzmir turunun son durağı Karataş Hastanesi idi. Günümüzde İhtiyarlar Yurdu, hastane , İyi Niyet Hanımları’nın  çalışmalarını da bünyesinde barındıran Karataş Hastanesi hakkında Hastane  Başkanı Nesim Levi aydınlatıcı bilgi verdi. Hastane kapısında  iki cemaat idarecileri birbirlerine vedalaşırken, tekrar buluşma dileklerini yenilediler.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008