gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
15 Kasim saldirilarinin 3. yil dönümünde Terö
15 Kasim saldirilarinin 3. yil dönümünde  Terö
15 Kasım 2003 tarihinde Şişli Beth İsrael ve Neve Şalom Sinagoglarına eş zamanlı gerçekleştirilen terör saldırılarında yaşamlarını yitirenler, Şişli, Nakiye Elgün Sokak`ta düzenlenen bir törenle anıldı. Patlamanın gerçekleştiği yere karanfiller bırakıldıEster YANNİER
15 Kasım 2003’te, Neve Şalom ve Şişli Beth İsrael Sinagogları’na yönelik terör saldırılarında yaşamlarını yitirenler 15 Kasım Çarşamba  günü  Şişli Nakiye Elgün Sokak’ta düzenlenen bir törende anıldı.  Hahambaşı Rav İsak Haleva,  Şişli Kaymakamı Mehmet Demirezen, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya, Şişli Müftüsü Recep Öztürk ve yurttaşlar düzenlenen tören de hazır bulundular. Tören Atatürk ve silah arkadaşları ile saldırıda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı ile başladı.
Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan konuşmasında terörü lanetledi; “Yeryüzündeki en kıymetli varlık insan. Tüm gayretler insanın daha iyi bir hayat yaşaması için. Terörün her türlüsünü lanetliyorum” sözleriyle duygularını paylaştı.
24 kişinin yaşamını kaybettiği ve 400’ün üzerinde yaralıyla sonuçlanan saldırıdan kısa süre sonra olay yerine geldiğinde içler acısı bir tablo ile karşılaştığını  aktaran Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, belediye başkanlarıyla yapılan görüşmeler sonrasında törenlerin saldırının gerçekleştiği Şişli ve Beyoğlu’nda her yıl dönüşümlü olarak düzenlenmesi  kararı aldıklarını belirtti ve “ Saldırılar Türkiye barışına büyük zarar verdi. Saldırılar İstanbul’un en önemli ve en çağdaş iki ilçesinde gerçekleştirildi. Yaraların büyük bir kısmı  sarılmış olabilir. Ancak acıları  asla dinmeyecek” dedi. Başkan Ovadya  her konuda kendilerine yardımcı olan yerel yöneticilere  teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
“Terörden medet bekleyenlere karşı hangi ırktan, hangi kültürden, hangi mezhepten, hangi inançtan gelirse gelsin terör dünya insanlığının lanetlediği bir olay olması lazım” sözleriyle konuşmasına başlayan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, terörün dünya barışı için ne büyük tehlike olduğunu, önlemek için de yoksullukla savaşmak gerektiğini vurguladı. 
Hahambaşı Rav Haleva da, “Tanrı, kötü düşünenlerin kalplerini iyiye yöneltsin.  Ben bu acıyı, oğlumla beraber yaşadım. Temennim ve duam dünyanın hiçbir yerinde bir daha asla böyle olaylar yaşanmasın” sözlerinden sonra Zebur’dan bir bölüm okudu.
Şişli Müftüsü  Recep Öztürk ise  “Bu dünya dost kazanma yeridir. Dünyada bin dost az, bir düşman fazladır. Hayatımızı bu prensip üzerine kurmak zorundayız. Terörü herkes lanetliyor. Hiçbir şekilde tasvibi mümkün değildir. Nereden gelirse gelsin” dedi.
Tören, olayın gerçekleştiği  yere  kırmızı karanfiller bırakılmasıyla sonlandı.
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008