gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Tutuklu pazarliği sürüyor
Tutuklu pazarliği sürüyor
Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail-Filistin arasında gerginliği tırmandıran tutuklu değişimi konusunda umutlu. Mübarek`e göre değişim çok yakında olacak
Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Onbaşı Gilad Şalit’in serbest bırakılması için yapılacak tutuklu değişiminin iki aşamadan oluşabileceğini belirtti. Şalit’in karşılığında İsrail’de tutuklu bulunan Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılması birinci aşamayı oluştururken, ikinci aşamada Filistinli erkek tutukluların geri iadesi gündemde.
İsrailli yetkililerin açıklamaları ise, böyle bir uygulamanın yürürlükte olmadığı yönünde. Hükümet Sözcüsü Miri Eisin, Mübarek’e saygı duyduğunu belirtirken, Mübarek’in yorumu hakkında yorum yapmak istemediğini belirtti. Bakanlar Kurulu Sekreteri Yisrael Maimon, yabancı basında çıkan iyimser haberlerin yakın vadede gerçekleşmeyebileceğini, değişimin birkaç gün içinde yapılacağına ilişkin haber yapmak yerine, tedbirli olmanın daha doğru olduğunu söyledi.
Maimon’un açıklamalarına rağmen İsrail’in önemli gazetelerinden The Jerusalem Post, tutuklu değişiminin neredeyse netleştiğini ancak kimlerin serbest bırakılacağına henüz karar verilmediğinden planın şimdilik İsrail tarafından gizli tutulduğu belirtti.
İsrail ve Hamas arasında arabuluculuk görevi yapan Mısır, iki tarafla da görüşmelerini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Mısır’a giden İsrailli yetkililer, Mısır İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman’ın da aralarında bulunduğu birçok yetkiliyle görüştü. İsrailli bir yetkili, Şalit’in birkaç gün gibi kısa bir vadede eve dönemeyeceğini, buna rağmen görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.
Geçtiğimiz hafta, İsrail ordusundan yüksek rütbeli bir yetkili Hamas Lideri Halid Meşal’ın tutuklu değiştirme operasyonunun anahtarı olduğunu belirtirken, Meşal’ın hayatta olduğunu ve Hamas tarafından Gazze Şeridi’nde tutulduğunu ifade etti.
Onbaşı Şalit’in kaçırılmasından önce, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, FÖY Lideri Mahmud Abbas’a iyi niyet gösterisi olarak bazı tutukluları serbest bırakacağını belirtmiş, fakat serbest bırakılacakların “elleri kanlı” tutuklular olmayacağını söylemişti. Mübarek’in arabuluculuk yaptığı tutuklu değişimi planında, kaç tutuklunun serbest bıraklacağı hakkında henüz bir karara varılamadı.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008