gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Auschwitz Toplama Kampi yeniden adlandiriliyor
İsrail Güvenlik Güçleri`nin Hizbullah ile çatışırken ele geçirdiği silah, İran Ordusu`na ait çıktı.

“Auschwitz Toplama Kampı”, “Auschwitz’in Eski Nazi Almanyası Toplama Kampı” olarak değişecek.

Polonya Kültür Bakanı, Birleşmiş Milletlerin dünyanın en korkunç ölüm kampı olan Auschwitz Toplama Kampı’nın Polonyalıların değil de Nazi Almanyası sorumluluğunda olduğundan dolayı isminin bu durumu belirtecek nitelikte değişmesini kabul ettiğini bildirdi.

Bakan “Auschwitz  Toplama Kampı”isminin, “Auschwitz’in Eski Nazi Almanyası Toplama Kampı” olarak değişeceğini söyledi. “Bu karar hem Polonya, hem de doğru tarih için bir zaferi simgeliyor.” dedi.
Polonya Nisan ayında Birleşmiş Milletlerden Auschwitz’in isminin değişmesini istemişti. II. Dünya Savaşı’nda çoğu Yahudi olan 1,5 milyon insan bu kampta ölmüştü.

İsrailli ve Almanyalı yetkililer ismin değişmesini kabul ettiler. Varşova, yabancı medyadaki “Polonya gaz odaları”, “Polonya toplama kampı” sözlerine itiraz ediyor. 3 milyona yakın Polonyalı olmayan Yahudi Nazilerin ellerinde öldüğü için Polonyalılar kendilerini kurban olarak görüyorlar. Bu yüzden Polonya Kültür Bakanı Kazimierz Ujazdowski  “Umarız bu değişiklik, Auschwitz’in Polonya Kampı olarak anlaşılması yanlışlığını düzeltir.” dedi.
Yıllardır Polonya’nın, milyonlarca Polonyalı Yahudi’nin ölümünden sorumlu olup olmadığı konusu tartışılıyor. Bazıları 1944 yılında her gün  6000 kişinin ölümünden Auschwitz’de Nazilere yardımcı olarak sorumlu olduklarını söylüyor. Ancak Polonyalılar da yurttaşlarını saklayarak hayatlarını tehlikeye attıklarını söylüyor.

 Polonyalılar, Yahudilerin hayatını kurtarmak amacıyla çok  yardım ettikleri için, İsrail’in “Ülkeler Arası Dürüst” ödülünü alan en büyük grup.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008