gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Euro Bölgesi enflasyonda yatay seyir
Euro Bölgesi enflasyonda yatay seyir
Euro Bölgesi haziran ayı enflasyonu bir önceki aya göre değişim göstermezken ithalat ise mayıs ayında geriledi

Avrupa enflasyonu, bölgenin üç yılda ikinci resesyona doğru ilerlemesiyle birlikte geçtiğimiz ay yatay seyrederken, mayıs ayı ithalatı geriledi.

Lüksemburg’daki Avrupa Birliği istatistik kurumunun verilerine göre on yedi ülkenin yer aldığı Euro Bölgesi enflasyon oranı, 29 Haziran’da yapılan tahminleri doğrulayarak mayıs ayındaki oranını değiştirmedi ve yüzde 2,4’te kaldı. Diğer verilere göre Euro Bölgesi ithalatı mevsimsel olarak nisan ayından bu yana yüzde 0,9 gerilerken, ihracat yüzde 0,3 büyüdü. Bölgenin ekonomik düşüşü devam ettikçe şirketler maliyet düşürmeye ve işçi çıkarmaya yöneliyorlar. Avrupa’nın en büyük ikinci araba üreticisi PSA Peugeot Citroen, 12 Temmuz’da yaptığı açıklamada 14.000 işçiyi çıkaracağını açıklarken, Avrupa Merkez Bankası, enflasyon baskısının azalmasıyla beraber bazı risklerin somutlaştığını söyleyerek borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyeye çekti.

En az yedi Euro Bölgesi üyesi resesyonda iken, ilk çeyrekte bölge genelinde bir sıkışmayı engellemeye yardımcı olan Alman ekonomisi de soğumaya başladı. Servis ve imalat üretimi haziran ayında düşerken, Alman iş dünyası güveni iki yıldan fazlasının en düşük seviyesine geriledi.

Dünya genelindeki ekonomilerin bocalaması devam ederken enerji maliyetleri düşüşe geçti. Ham petrol fiyatları bu sene yüzde 12’nin üzerinde bir gerileme kaydetti, Euro Bölgesinde enflasyon baskısını rahatlatmakla beraber Avrupa Merkez Bankasının borçlanma maliyetini düşürmesi ve kredi alımını cesaretlendirmesi için elini kuvvetlendirdi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nur Şaul Barakas
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008