gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Karşıdan konuşmak kolay

Siyasetin ısındığı bu sıcak yaz günlerinde kendi küçük dünyamıza yansıyan önemli gelişmeler yaşamadık çok şükür. Hatta düğünler, doğumlar, sünnetlerle dolu bereketli bir hafta geçirdik. Böylesi olaylarda her zaman sevdiklerini onurlandıramıyor insanlar. Yaz aylarında herkes bir yerlere dağılıyor. Şehirde olanların bir kısmı hafta sonlarında Çeşme, Fethiye gibi tatil beldelerine gidiyor. Eski Adalıların bir bölümü Bodrum’a yerleşmiş durumda. Artık her koy kendi içinde bir getto… Dolayısı ile kimse çok yakın tanıdığının bir olayı değilse, tatilini kesip şehre dönmüyor.

* * *

Hayatta ne zaman büyük bir laf ettiysem, dönüp dolaşıp bana geri dönmüştür. Buna rağmen riskini alıyorum. Evlenmek üzere olan genç çiftlere şarabın tıpasına kadar her tür kuralı dayatan yetkililer, güzel gelinlerimizin dini mekâna girme adabından habersiz olmalarından rahatsız olmuyorlar. Bu tezatlardan her zaman rahatsız oldum.

* * *

Karşıdan konuşmak kolay tabii. Sadece son dönem yaşam tarzlarını anlamakta zorlanıyorum. Bazen anlamamak en iyisi. Yine de sorgulamanın sakıncası yok. Son 5-10 senedir genç evli, küçük çocuklu aileler yazın Çeşme’de ev kiralıyorlar. Hepsi de çok mutlu. Anne ve çocuklar yaz boyunca yazlıkta kalırken, babalar hafta içi işe gitmek üzere İstanbul’a dönüyor; işi müsait olanlar perşembeden pazartesiye kadar Çeşme’de kalıyorlar. Bu trafiğin içinden çıkamadım. Zira hafta arası ayrı kalan çiftler durumdan mutlu iseler, geri kalan üç mevsimde birbirlerine nasıl uyum sağlıyorlar? Tenkit ettiğimden değil sadece bilmediğimden soruyorum.

* * *

Önce Tolga’yı tanıdım. Küçücüktü Şalom’a ilk geldiğinde. Çocuklarının boş oturmalarından asla hoşlanmayan Kemal Karataş, dağıtım öncesinde gazeteleri katlamak için Tolga’yı iskemleye oturturdu. Tolga büyüdü, delikanlı oldu. Zaman içinde gazetede başka görevler de aldı. Kemal Karataş, nam-ı diğer ‘Müdür bey’ Şalom’un en eski çalışanlarındandır. Dolayısı ile teknikten apartman yönetimine, hatta cemaatte kimin evli kimin bekâr olduğuna kadar geniş bir bilgi yelpazesi vardır. Büyükten küçüğe dek herkesi sever, sayar. Aynı şekilde biz de onu. Kemal Bey bir gün kızı Yeşim’le geldi. Santral operatörü olarak işe başladı Yeşim. Zaman içinde kendini geliştirdi ve reklam sekreterliğine yükseldi. Geçtiğimiz pazar günü Karataş Ailesinin mutlu gününe tanık olduk. Yeşim Karataş, Kamil Sap ile nişanlandı. Her ikisini tekrar kutluyor ve mutlu olmalarını diliyorum.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008