gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yeniden doğuş

Bir arkadaşla oturmuş hem kahvelerimizi içiyor hem söyleşiyorduk. Söz yazdığım kimi denemelere geldi. Onları örnek göstererek, geleceğe yönelik hiç hayal kurmadığımı, daha çok yaşadığım güne odaklandığımı söyledikten sonra, “Sanırım yeniden doğuşa, yani ruh göçüne de inanmıyorsun”, diyerek kışkırtmaya çalıştı.

Ona olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermek yerine, okuduklarımın dışında bu konuda bir deneyimimin olmadığını söyledim. Daha önce farklı yaşamlarım oldu mu, bir başka kimlikle yeniden dünyaya gelecek miyim, bunları hiç bilmediğimi, doğrusu merak da etmediğimi sözlerime ekledim. Ayrıca bir şeye inanıyorsam, bilmem de gerekmiyor. Belki de inançları güçlü ve gizemli kılan, onları bir sis perdesi arkasında görüyor olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Bana göre önemli olan şu:

Yeniden doğuş ile ilgili geçmiş deneyimlerim varsa, ancak onların bilincinde olduğum zaman, değişim ve gelişimim yönünden belki bana bir yararları olur. Bilgi ve birikimlerim kadar, beni ben yapan unsurlar bir sonraki yaşama taşınmadığı sürece, yalnızca inanmak geçici bir mutluluk sağlayabildiği gibi mutsuzluk kaynağı da olabilir.

Geçmiş yaşamlarla ilgili deneyimlerini yazan Shirley MacLaine’i ilk kez okuduğumda hem şaşırmış, hem de kitaplarının etkisinde kalmıştım. Özellikle İçimdeki Yolculuk’ta bu yaşadığı deneyimleri okurken, bir denizin, gerçekle bilimkurgu kıyıları arasında gidip geldiğimi sandım.

Ünlü oyuncu Robin Williams da, yeniden doğuş üstüne epey çalışma yapmış. Bu konuda her şeyi inceledikten sonra da kendine bir yaşam felsefesi oluşturmuş. “Bütün geçmiş yaşamlarımı inceledim, bir yaşamımda İngiltere´de Shakespeare döneminde aktördüm. Bazı zamanlarda, başka bir yere ait olduğumu hissederim, sanki buraya ait değilmişim gibi bir kuramım var. Bir havaalanı düşünün, gideceğiniz yere kalkacak. Uçağın anonsunu bekliyorsunuz, ama arada bir fark var: Nereye gideceğinizden haberiniz yok. Derken bir anons yapılıyor: ´Haydi Bay Robin, Kafkasya´ya erkek olarak gidiyorsunuz, teşekkürler. Sonra ruhunuz oraya uçup gidiyor ve bir bebekle buluşuyor. Hepsi bu işte!”

Daha önce de söylediğim gibi bilmek ayrı, inanmak ayrı...

Williams da okudukları ve yaşadıklarıyla kendince bir görüş geliştirmiş, bunlara yalnızca saygı duyarım.

Kendi payıma bu konularda yaşadığım ve gerçekliklerine inandığım bir deneyim olmadığı sürece, söyleyeceklerimin bir anlamı olmayacaktır. Gerçi böyle bir deneyimi yaşamak istediğimden de emin değilim.

Daha somut olarak şöyle düşünmek isterim:

Geçmiş yaşantılarla ilgili kafa yormam yerine, kendi geçmişimle ilgili yapacağım kıyaslama ve değerlendirmelerin, geleceğime de ışık tutabileceğine inanıyorum!

Facebook'ta Paylaş
Yazar Avram VENTURA Düşündükçe
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008