gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Futbolun anlam : SAYILAR
Futbolun anlam : SAYILAR
Bu haftaki yazıda ne biyografi incelemesi var ne de herhangi bir şeyin tarihçesi. Yazılması ve söylenmesi çok kısa olan, ancak bütün futbolseverlerin hatıralarında yer etmiş küçük sayıcıklar onlar. Kısacası futbolun anlamı, futbolun değerleri. Kimisi için attığı gol sayısı, kimisi içinse yaşadığı şampiyonluk.

Geçtiğimiz günlerde izlediğimiz YSK’nın ‘Misparim’ gösterisindeki dansçılara da bir küçük  selam durarak bu sefer de futbolun 1’den 11’e kadar olan sayılarına göz atalım.

1Bir sayıların ilki, en başı. Birçoğu için belki ilk dakika golü olsa da, bu sayıyı yeşil sahaların yalnız adamlarıyla anılması dahadoğru olur. Yedikleri goller ya da kurtardıkları pozisyonlarla maçların akışını değiştiren, bir tarafı yasa boğarken bir tarafı sevinçten deliye döndüren yalnız adamlar onlar. Futbolun tartışmasız 1 numaraları: Kaleciler.

 2  Esasında iki sayısı bakıldığı zaman birden sonra alınabilecek en iyi derecedir. Hiç de kötü sayılmaz. Ne yazık ki futbolda durum biraz değişiyor. İkinci olmanın verdiği acıyı çok iyi bilen futbolseverler, üçüncü olmayı yeğlerler. Hele ki bir final maçında takımınız gümüş yani ikincilik madalyası alıyorsa o töreni oturup izlemek bir felaket yaşatır. Bu neşeli, güzel oyun içinde belki de tek hüzünlü sayı olan 2: İkincilik hüsranı yaşamış bütün takım ve taraftarlarına. 

3  Üç bir sürü yoruma açıktır. Oyuncu değiştirme hakkından tutalım da sol beklerin sırt numaralarına kadar. Ancak bir üç vardır ki, o hiç bitmez. Ömrünüzden 40 hatta 50 sene alır götürür. Sonu ya inanılmaz tatlıdır ya da çok kederli. Dördüncü hakemin skorboardunda gördüğümüz, klasikleşmiş, neredeyse oynanan maçların yüzde doksanında eklenen kayıp zaman süresidir o üç. 90+3'tür işte. Her zaman bir taraf için siyah bir taraf içinse beyazdır. 3 sayısı: 90+3'te kendini kaybedecek cinsten heyecan yaşayan bütün futbolseverlere.  

 4  Dört sayısı belki birçoğumuza ilk bakışta bir şey ifade etmiyor. Ancak Türkiye'nin neredeyse yüzde 30'luk bir bölümüne çok şey anlatıyor dört. Türkiye'de tarih yazan bir takım ve ilk defa dört sene üst üste şampiyonluk... Her ne kadar Sarı-Lacivert'li taraftarların umurunda olmasa da dört sayısı Galatasaray'a gönül vermiş herkes için çok anlamlıdır. Tekrardan tebrik ederek 4 sayısı: Dört sene üst üste şampiyon olan Galatasaray'a.        

5Beş sayısı doğrusunu söylemek gerekirse dünya futbolunda kendine en zor yer bulan sayıdır. Pek bir anlam yüklenemeyebilir ama gelin bir de ülkemiz sınırları içerisinde bakalım. Seneler senesi kaç tane şampiyonluk kazandıklarını kıyaslayan takım taraftarları çok iyi anlayacaktır beşi. Çünkü beş Türk futbolunda asaleti, gücü ve iradeyi temsil eder. Beş şampiyonluk kazanan takım armasının hemen üstünde bir tane yıldız takmaya hak kazanır. 5 sayısı: Göğüslerinde hak ettikleri yıldızları takan dört büyük takımımıza.    

6  Elbet ki Türkiye'nin geri kalan yüzde 25'lik bir kısmı da bu sayfada kendine yer bulmayı sonuna kadar hak eder. Öyle ki nasıl iki önceki sayı Fenerbahçeli taraftarları rahatsız ettiyse, bu sayı da bir o kadar onları mutlu ve gururlu hale getirecektir. Aylardan kasım günlerden 6, 2002 yılının sonbaharıydı. Kısacası zamanın spikeri Melih Şendil'in anlatımı herşeyi anlatmaya yetiyor: "Ümit attıaltı oldu. Fenerbahçe Galatasaray'ın filelerine tam yarım düzine gol bırakıyor." 6 sayısı: Tarihi farka koşan ve bunu her gün kutlamayı bilen Fenerbahçe'ye ve taraftarlarına.

 7  Yedi sayısının tarihçesi ülkemiz futbolu için biraz geçmişlere dayanıyor. Öyle ki eski futbol taraftarlarının çok iyi hatırlayacağı unutulmaz bir sayı. Bu sayıyla 1954 yılında A Milli Takımımızın ilk defa katıldığı Dünya Kupasında Güney Kore'yi 7-0 yenen Millilerimiz tarihinin en farklı galibiyetine imza attı. Türk futbol tarihinin en parlak zaferlerinden biri olan bu skor, şüphesiz 7’den 70’e herkesin göğsünü kabartmaya yetmiştir. 7 sayısı: 1954 Dünya Kupasında mücadele eden bütün futbolcularımıza. 

8  Ne yazık ki yedide olduğu kadar neşeli, gurur verici bir tarihçesi yok sekiz sayısının. Sekiz, Türk futbol tarihinin belki de en derinlerine gömülen bir sayı. En büyük hezimeti yaşadığımız 8-0 skorunun sekizi o. İngilizleri sevinçten çılgına döndürürken bizi ise kedere boğan 8 sayısı: Nam-ı değer Kova Yaşar'a (Yaşar duran) ve bütün takım arkadaşlarına.

 9  Hakemlerin korkulu rüyası, dokuz sayısı. Adeta her serbest vuruşta ince eleyip sık dokudukları, sanki ellerinde cetvel varmış gibi ölçüp biçtikleri dokuz metre on beş santimetre yani 9,15 barajı... Onu bozmak isteyen bir sürü oyuncuyla 9 sayısı: Bütün orta hakemlere. 

10İster Alex De Souza, ister Hagi, ister Pele, ister Messi. Kim olursa olsun. Futbola kattıkları keyif ve zevk için gelmiş geçmiş bütün on numaralara teşekkürler. 10 sayısı: Futbolun profesörleri on numaralı futbolculara.

 11Kalecisinden tutun da santraforuna kadar bize futbol gibi bir serveti sunan altın değerindeki ayaklar ve onları bir araya toplayan ilk on birler. Dünyanın en büyük değerlerini bir araya getiren sayı 11: Dünyada yeşil sahalarda boy gösteren bütün futbolculara. Sayılar ya da başka bir kavram. Futbolu bütün değerleriyle sonuna kadar yaşayan futbolseverlere saygılarımla...

Facebook'ta Paylaş
Yazar İgal Mevorah
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008