gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yaz kampına göndermeye hazır mıyız?
Yaz kampına göndermeye hazır mıyız?

Anneler arasında ve çoğu ailede, mayıs ayı gibi başlayan bir muhabbet, yaz kampı program seçimleri oluyor.  ‘WhatsApp’ gruplarındaki fikir alışverişleri,  gün geçtikçe artan seçenekler arasında karar verme zorluğu kendimin dâhil birçok ailenin uzun bir süre kafasını kurcalıyor. Ya gün sayısı kısa gelir, ya bütçe fazla, ya gidilecek yeri beğenmeyiz ama hocalar iyiyidir, ya program süperdir ama eğitmenler pek güven vermez  ya da ulaşım sorun olur. Bunun gibi bir çok değişkeni de istediğimiz şekilde tek bir programın içinde bulunca (ki  bu hayli zor oluyor) sonunda biricik canlarımızdan ayrılma fikrine alışmaya çalışıyoruz. İşte o işin en zor kısmı! Onca yıldır yaz tatilinde yanı başımızda olan, sabahtan akşama ona program yaptığımız, kumlarda kale kurduğumuz, çocuk havuzlarında hamam suyunda mecburen beraber yüzdüğümüz, akşam üzerileri uyandıktan sonra dondurma almak için sahile taşıdığımız pusetlerdeki minikler artık büyüdüler. Kendi iletişim cihazlarını da yanlarına alarak (sizin önerdiğiniz ama) kendi seçtikleri kamplara, arkadaşları ile beraber gidiyorlar. Kimi zaman sizi günde üç kere, kimi zamanda üç günde bir arayacaklar. Buna hazır mısınız? Tabii ki tüm eğitmenlerin cebini önceden almış olduğunuz için siz her şekilde nerede ve ne yaptığını  (o sizi aramasa da) bileceksiniz. Yaşı henüz yatılı kamplara müsait olmayanlar veya herhangi bir sebepten yatılı gitmek istemeyenler ise şehir içindeki günlük yaz kamplarına katılacaklar. Çoğunlukta çalışan annelerin tercih ettiği  bu programlar yazın gerçekten hayat kurtarıyor. Bir de herhangi bir takımın alt yapısında olanlar var. İşte onların yaz tatili tamamıyla İstanbul’da geçiyor. Antrenörlerinin verdiği tarihlere göre aileleri ile tatil yapmak zorundalar;  ayrıca son dakikada değişen maç saatleri ile program ayarlamak biraz zor gibi gözüküyor.

Batı ülkelerindeki gibi yaz aylarında da çocukları meşgul tutmak eski nesil büyüklerimize göre fazla gelse de bence çok doğru ve verimli bir karar. Çünkü yeni nesil çocuklar eğer doğru yönlendirilirler ise algıları daha açık, daha enerjik olduklarından, çok fazla üretken ve verimli olabiliyorlar.  Katıldıkları her tür yaz kampı etkinliği, yer ve zaman fark etmeksizin, onların özgüvenlerini arttırıyor ve kendilerini idare edebilme yeteneklerini geliştiriyor. Dolayısı ile aşırı bağlı, bazen de bağımlı yetişen çocuklar için hayata attıkları ilk adım oluyor. 

Ben canım oğlum Erim’i birinci sınıftan beri göndermiş olduğum yaz kamplarından bir tanesine daha yeni uğurladım. O gitmeden önceki iki gün süresince, midemde kelebek kanatlarının çırpıntısı gibi bir his ile dolaştım.  Bir ay kadar kalacağı  bu kamp için  ne kadar istekli ve heyecanlı olduğunu görmek benim de işimi kolaylaştırdı doğrusu. Havaalanına varana kadar annesinin biricik oğlu, halen dediklerimi dinleyen, kampta yapması gerekenler konusunda talimatlarımı kafasına not eden canım oğlum, check in kontuarına geldiğimiz anda takımı ve eğitmenleri ile buluşunca birden olgunlaşıverdi. Genç bir ergen edası ile bizden uzak durmayı, gayet seviyeli bir şekilde vedalaşmayı tercih etti. Seneler önce yaz tatillerine çıktığımızda tuvalete bile yalnız gitmeme izin vermeyen, uykuya dalarken veya uyandığında beni hep yanında isteyen o çok bağımlı gözüken oğlum aniden bir delikanlı olmuştu! İçimdeki mutluluk ve gurur ile oradan ayrılırken, ona sarılmaya doyamadığımı ve kaç yaşında olursa olsun doyamacağımı anladım. İçimde büyük bir güç beni ona doğru itiyor, bir kere daha sımsıkı sarmamı, öpmemi söylüyordu. Bir ay sonra kavuşacağım oğlumu daha gitmeden ne kadar  çok özlediğimi hissettim. Kafamın içinde ki öteki ses ise kısık bir tonla da olsa “gitme yanına, bırak gitsin...” diyordu. Onun iyiliği için olduğuna inandığımdan ben de o sesi dinledim. Şimdi ise çalışma masama  her oturduğumda takvimde fosforlu kalem ile işaretlenmiş olan Erim’in geleceği güne gözüm kayıyor. Ve geriye kaç gün kaldığını hesaplıyorum. 29-28-27-26-.......

Sizlere tavsiyem, yanı başınızdayken bunun tadını çıkarın, zamanı gelince de zor da olsa serbest bırakın ki özgüvenleri ile uçabilsinler...

Hepinize iyi yazlar,

Sevgi ile kalın, Sevgiyi paylaşın...

Gösteri zamanı

Calliou ve arkadaşları İzmir’de

4-5 Temmuz’da sahnelerde olacak; yolunuz İzmir taraflarına düşerse bu fırsatı kaçırmayın! (biletix)

8 Temmuz Arena Kuruçeşme’de Pepee tekrardan sahnede. Saat 15:30’da açılacak kapıların ardındaki sürprizlerden sonra saat 18:30’ da Pepee’nin konseri başlıyor. (biletix)

Pitbull konseri:30 Haziran Çarşamba saat 19:00’da Küçük Çiftlik Parkında.

Çocuk Mutfak Atölyesi: 30 Haziran Cumartesi 14:00-16:00 arası (0212 211 87 52).

Kitap Kurdu

Türkiye İş Bankası Yayınları: Bu yaz okumayı yeni söken çocuklar için bir sürü eğlenceli ve kolay okunabilen hikâyelerle kitapçılarda sizleri bekliyor. KAÇIRMAYIN!

Bremen Mızıkacıları – Elif Dağ Gezisinde – Büyüyünce Ne Olsam? - Çirkin Ördek Yavrusu

Bir Tanecik Oğlum:  Mavi Bulut  - Anneler ve oğulları arasında zamanla bağımlılığa dönen trajikomik annelik haline yakından bakıyor. (Yazan: Tülin Kozikoglu)

Adım Adım Eşyalarımı Keşfediyorum:  Feriha Dildar’ın liderliğinde PSI aile danışmanlığı merkezi tarafından aile ve çocuğun birlikte aktivite yapmasını sağlayacak bir kitap serisi hazırlandı.

Biricik Billie Özel Yardımcı: okumaya yeni başlamış çocuklar için kolay bir hikâye(Binbir Çiçek Kitap).

Beyaz Perdeden Seçmeler

Aşk Perisi:  22 Haziran’da hem gençlerin arkadaşları ile hem de ailece izelyebileceğiniz dramatik bir komedi başladı.

Karanlık Gölgeler:  Fantastik bir komedi filmi kesinlikle 10 yaş üstü.

29 Haziran’dan itibaren heyecanla beklenen Buz Devri 4 vizyonda; yaz tatilinize serin bir ara verme zamanı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Raquel Aşkaner HABİB Zamane Çocukları
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008