gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Mısır’la zorlu denklem

Bu dönemde gecenin hiç yaşanmadığı Rusya’nın Saint Petersburg şehrinden Türkiye’ye döndüğümde aldığım haberler hiç de iç açıcı değildi. Özellikle 20 – 25 Haziran tarihleri arasında görülmeye değer olan Petersburg insan eliyle yaratılmış güzellikler arasında. Yine de otel rezervasyonunuzdan emin olmadan hareket etmeyin. Bu arada şehirden biraz uzakta olan Peterghoff başlı başına bir şaheser...

Suriye ile Türkiye arasındaki gerginlik ve Mısır’da Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçilmesi haftanın en önemli haberleri.

Bu iki haber, haber olmanın ötesinde yakın ve orta vadede bölgeyi ve hepimizi etkileyecek boyutta önemli.

Suriye’nin bir Türk uçağını düşürmesi tüm dünyada yankı uyandırdı. Diğer yandan Türkiye’nin NATO’ya başvurması ve müdahale için yardım istemesi olayın bambaşka bir boyuta taşınmasına sebep oldu. NATO şu andan itibaren istediği an Suriye’ye müdahale edebilir.

Ama bunu şu aşamada yapar mı? Aslına bakılırsa başta ABD olmak üzere tüm batı dünyası, birileri Suriye’ye müdahale etsin istiyor ama müdahale edenin kendisi olmak istemiyor. NATO toplantısında topyekûn bir savaş kararı alınması söz konusu olmayacak. Ancak toplantıdan sonra Türkiye Suriye’yle savaşa girerse NATO’dan kimse de durdurmayacak.

Tabi Türkiye ile Suriye arasındaki savaşa İran ve Rusya ne kadar sessiz ve seyirci kalır? Bu denklemin bilinmeyen bir yönü.

Diğer yandan orta ve uzun vadede Mısır’ın yeni cumhurbaşkanı bölgeyi derinden etkileyebilir.

Müslüman Kardeşler’in Mısır’ın dış politikasında yapabileceği değişiklikler zaten karmakarışık olan Ortadoğu’yu daha da karmaşık hale getirebilir.

En büyük endişe Mısır’ın İsrail’le yaptığı anlaşmaları bozması gibi görünse de, en büyük endişe İsrail’in Mısır’la yaptığı anlaşmaları bozmak zorunda kalması olabilir. Mübarek zamanında İsrail ile Mısır arasındaki sınır son derece iyi korunuyor ve Mısır’dan gelebilecek terörist faaliyetler Mısır yönetimi tarafından engellenebiliyordu.

Mübarek’in devrilmesinden sonra sınırda sorunlar yaşanmış, zaman zaman teröristler Mısır’dan İsrail’e sızmıştı.  

Mısır’ın İsrail ve Filistinlilerle ilgili politikalarını radikal bir şekilde değiştireceğine inanmak güç. Ancak sistematik ve yavaş bir şekilde değişikliklere gidebilir. Mısır, Filistinlilerin bazı faaliyetlerini görmezden gelebilir, Gazze’ye silah girmesine ses çıkarmayabilir hatta destekleyebilir.

Bu arada Cumhurbaşkanı Mursi anti-İsrail söylemlerde bulunmaya başlayabilir. Zira Mısırlıların öteden beri Müslüman dünyasının lideri olmak gibi bir iddiası vardı. Bu iddiayı devam ettirmek adına Mursi’nin yapması gereken ilklerden biri İsrail’i eleştirmek, İsrail karşıtı politikaları desteklemek olacak. Kısa vadede İsrail ile Mısır arasında ciddi bir sıkıntı yaşanacak olmasa da, mevcut anlaşmaların beş ile on sene arasında tekrar gözden geçirilmesi gerekebileceği muhakkaktır. İsrail herhangi bir toprak kaygısında olmadığı için Sina çölünü geri alacak olmasa bile bölgede bir tampon bölge isteyebilir.  

Facebook'ta Paylaş
Yazar Alber Nasi Gündem albertnasi@yahoo.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008