gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Gazze Filosu operasyonu eleştirildi
Gazze Filosu operasyonu eleştirildi
İsrailli kadın askerler
İsrail’in Yedioth Aharonot Gazetesinde Ron Ben Yishai tarafından kaleme alınan bir yazıda, Gazze filosu operasyonu dahil, İsrail Genelkurmayının stratejik konulardaki karar alma şekli eleştirildi.

Yazar İsrail’de olaydan sonra yapılan askeri soruşturmanın sonuçlarına dikkat çekerek Gazze Filosu operasyonunda yürütülen emir komuta zincirinin  temellerini eleştiriyor.

Yishai yazısında, İsrail Genelkurmayının  yakın gelecekte son derece stratejik  kararlar alması gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Önümüzdeki aylarda İsrail ordusunun en yetkili kişileri ‘İran’a önleyici bir saldırı yapmalı mı yapmamalı mı?’ kararını verecekler. Öte yandan önleyici bir saldırı da Suriye’ye yapılabilir; stratejik açıdan Esad rejiminin depolarında bulunan kimyasal ve biyolojik silahların bugün ‘muhalif güçler’ diye bilinen kuvvetin eline geçmesi sakıncalı olabilir.”

Gazze Filosu hatalarının ileride tekrar edilmesinden endişe duyan ve askeri sistemin siyasi sisteme baskın olduğunu eleştiren yazar sözlerine şöyle devam ediyor, “Acaba bu askeri operasyonları İsrail yalnız mı yapmalıdır yoksa işi Türkiye’nin de içinde bulunduğu NATO’ya mı bırakmalıdır?”

Son Gazze Filosu soruşturmasında ortaya çıkan askeri hatalar gösteriyor ki, İsrail’de askeri karar alma süreci son derece tekelci ve kamunun gözleminden yoksundur. Suçlanması gereken sistem değil kişilerdir. Karar alıcılar sadece İsrail’in güvenliği ve İsrail savunma sistemini düşünürken işin siyasi boyutunu küçümsemektedirler.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008