gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Rusya: Esad’ın gitmesini kabul edebiliriz
Rusya: Esad’ın gitmesini kabul edebiliriz
Lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Batılıların zorlaması ile olmadığı sürece ve Suriyelilerin kendileri arasında anlaşması durumunda, Esad’ın gitmesini kabul edeceğini açıkladı. Rusya Esad’ın gidişini kendi kontrolüne alarak Suriye üzerindeki etkisini sürdürmeyi amaçlıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dışarıdan bir müdahelenin olmaması şartıyla Beşar Esad’ın Suriye yönetiminden ayrılmasına destek verebileceklerini açıkladı. Lavrov, “Eğer Suriyeliler kendi aralarında Esad’ın yönetimi bırakması konusunda anlaşabilirlerse bu çözümü mutlulukla destekleriz,” şeklinde konuştu. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı, bu durumun herhangi bir dış etki ile Esad’a ve Suriyelilere dayatılmasına kesinlikle karşı olduklarını da ekledi.

Analistlere göre Rusya’nın bu göreceli yumuşamasının arkasında Suriye üzerindeki etkisini koruma amacı yatıyor. Esad’ın kontrollü bir şekilde gitmesi ile Rusya’nın Suriye üzerindeki etkisi sürebilecek, zira Suriye yönetimi Rusya’dan bugüne kadar milyarlarca dolar değerinde silah satın alırken karşılığında Rusya’ya eski Sovyet ülkeleri dışında sahip olduğu tek askeri limanını verdi.

Bu bağlamda Rusya bugüne kadar Ortadoğu’daki kalelerinden biri olarak gördüğü Suriye’yi destekledi ve Batı’nın Ortadoğu hükümetlerini devirmesine karşı gelmek için elinden geleni yaptı. Nitekim BM’de resmi ve koordineli olarak Suriye’nin kınanması veya yaptırımlar konulmasına yönelik tüm kararlara Çin ile birlikte veto koydu.

Rusya’nın şu andaki pozisyonu, Batılıların dış müdahale yoluyla çözüm isteğine karşılık, tarafların ön-şartsız olarak (Esad’ın yönetimi bırakması gibi bir şart koşulmadan) Suriye’nin geleceğini tartışması yönünde. Bu yönde Rusya Kofi Annan’ın barış planı çerçevesinde İran’ın da taraf olduğu bir uluslararası konferans yapılması için çağrısını tekrarladı.

Fakat ABD İran’ın katılımı konusunda olumsuz görüşünü bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Esad yönetiminin sivil halka saldırmasını destekleyen bir devletin böyle bir konferansa davet edilmesinin akla hayale sığmayacağını belirtti. İran’ın inkarına rağmen ABD yönetimi İran’ın Suriye’ye isyancıları bastırması için maddi destek ve danışmanlık verdiğini iddia etti.

Öte yandan Lavrov  Suriye muhalefetinin de süre gelen şiddet olaylarından sorumlu tutulması gerektiği, ayrıca belirsiz dış güçlerin de bir dış müdahaleyi meşru kılmak için Suriye muhalefetini cesaretlendirdiğini iddia etti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008