gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Tunus Meclisinde Yahudi milletvekilleri için kontenjan

Önümüzdeki bahar gerçekleşecek olan genel seçimler sonucunda Tunus Parlamentosunu oluşturacak milletvekillerinden ikisi ülkede sayıları çok az olan Yahudi azınlığından olabilir.

Tunus’ta iktidarda olan İslami görüşlü Ennahda Partisi’nin Anayasa Komisyonu Üyesi ve aynı zamanda da Tunuslu Yahudilerden sorumlu Ulusal Konsey Başkan Yardımcısı olan Mehrezia Labidi ,yaptığı açıklamada, “Tunus Yahudileri diğer tüm vatandaşlar gibi Tunus vatandaşıdır ve parlamentoda uygun bir şekilde temsil edilmelidir,” dedi.

Ancak, Tunus Yahudi Cemaati Başkanı Roger Bismuth bu haberi pek de olumlu karşılamadı. Bismuth verdiği demeçte,  “Bu teklif sadece onların saçma birçok fikrinden biri. Sözkonusu iki milletvekili önemli herhangi bir işe imza atamayacak,”  dedi. Pinson Yahudi Okulu Müdürü ve Le Grande Sinagogu Rav’ı Betto Hattab ise Bismuth’a göre daha diplomatik bir yaklaşımla, “Devrim sonrasında, Yahudi cemaatinin birçok üyesi güvenlik endişesiyle ülkeyi terketti. Bu teklif hem Yahudiler hem de turistlere yönelik olarak uluslararası medyada ülkenin yeniden olumlu bir imaja sahip olmasına yardımcı olacak,” dedi. Tunus, 2011’in ekim ayında, Tunus eski Diktatörü Zeynül Abidin Bin Ali’nin Ocak 2011’de ülkedeki büyük gösteriler sonucu görevini bırakmasının ardından yeni bir anayasa hazırlanması ve bir ara hükümetin kurulması için bir Anayasa Komisyonu atamıştı.

1965’te ülkenin bağımsızlığını ilan etmesinden önce sayıları 100.000’i bulan Yahudi cemaati bugün 2.000’in altında ve Yahudilerin çoğunluğu güneydeki Djerba adasında yaşıyor.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008