gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Netanyahu’dan Batı Şeria’da yeni yerleşim sözü
Netanyahu’dan Batı Şeria’da yeni yerleşim sözü
Ulpana evlerini yasallaştırmaya yönelik kanun tasarısının reddedilmesinin ardından Netanyahu bu kararın yerleşimlerin varlığını tehlikeye sokmayacağını, aksine güçlendireceğini söyledi

Geçtiğimiz hafta İsrail Meclisi Knesset, Filistinlilere ait topraklarda inşa edilmiş yerleşim birimlerinin yasallaşmasına yönelik kanun tasarısını reddetti. İsrail Başbakanı Netanyahu oylamadan bir gün önce bu yasaya karşı olduğunu kesin bir dille belirtmiş ve bakanlarına yasaya destek vermemelerini aksi takdirde kovulacaklarını söylemişti.  Yasa 69’a karşı 22 oyla reddedildi. Netanyahu Batı Şeria’da yerleşimlerin güçlenmesi için alternatif yollara başvurulacağına ve 851 yeni evin inşa edileceğine dair söz verdi.

Öncelikle temellerinden sökülecek otuz evin her birine karşılık on ev söyleminin arkasında duran Netanyahu, Beit El yerleşim bölgesinin 300 ev kadar genişletileceğine söz verdi.  Böylece yüksek mahkemenin 1 Temmuz’daki Ulpana evlerinin yıkım kararı delinmemiş oluyor. İkinci olarak Netanyahu ivedilikle 300 eve ilave 551 evin inşası için Batı Şeria’da arazi satış ihalesi açacaklarını belirtti. Yerleşimlerin güçlendirilmesi kapsamında son olarak Netanyahu Başsavcı Yehuda Weinstein ile görüşerek Filistinlilere ait topraklarda kurulu yerleşimlerde yaşayan yerleşimcilerin gelecekte karşılaşabilecekleri olası hukuk davalarında nasıl korunabilecekleri ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Görüşme sonunda kısa bir açıklamada bulunan İsrail Başbakanı, “Bulduğumuz çözüm hem yerleşimleri destekleyecek hem de kanunları çiğnemeyecek,” dedi.

Bunlara rağmen yerleşimci aktivistler Ulpana evlerinin yıkılmaması için mücadele edeceklerini söylediler. Kanun tasarısını destekleyen yüzlerce insan Knesset’in önünde toplandı ve yolları bloke ederek polisle çatıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yeni yerleşimler kurulacağına dair açıklamaya yönelik, bu gelişmenin İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlaması gayretlerine darbe vuracağını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Amerika İsrail’in yerleşimlere devam kararını meşru görmüyor, barış müzakerelerine geri dönmek için her iki tarafın da bu tarz eylemlerden kaçınması gerekiyor,” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008