gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail Güney Sudanlı göçmenleri sınır dışı etmeye başlıyor
İsrail Güney Sudanlı göçmenleri sınır dışı etmeye başlıyor
İsrail İçişleri Bakanı Eli Yishai öngördüğü ‘göçmensiz İsrail’ hayalinin gerçekleşmesi için daha çok iş yapılması gerektiğini belirtti

Kudüs Bölge Mahkemesi geçen perşembe günü İsrail’in Güney Sudan’dan gelen göçmenleri sınır dışı ederek ülkelerine yollayabilmesini sağlayan bir karara imza attı. Kudüs Mahkemesi bu kararı, geçen ay sonunda Başsavcı Yehuda Weinstein’ın mahkemeye Güney Sudan’ın yeterince güvenli olduğu ve Güney Sudanlı göçmenlerin ülkelerine dönmek üzere sınır dışı edilmelerinde bir sakınca olmadığı şeklinde verdiği rapor sonucunda almıştı.

İçişleri Bakanı Eli Yishai bu gelişmenin öngördüğü göçmensiz İsrail hayalinin gerçekleşmesi için atılacak pek çok adımdan ilki olduğunu ve daha yapılacak çok iş bulunduğunu belirtti. Yishai konuşmasında Güney Sudan’dan gelen yaklaşık 1500 göçmenin sınır dışı edilmesini sağlayan bu kararı alan mahkemeyi tebrik ettiğini söyleyerek, “Umarım bu alınacak diğer önlemlerin ve Eritre ile Kuzey Sudan’dan gelen göçmenlerin de sınır dışı edilmesi konusunda yapılacakların başlangıcı olur, ” dedi.

Aynı sıralarda, Tel Aviv’de düzenlenen protesto gösterileri,  İsraillileri ve Afrikalı göçmenleri buluşturdu. Güney Sudanlıların korunması kararının lağvedilmesi ve son zamanlarda İsrail’deki her türlü göçmene karşı genel tavır konusunda endişelerini belirten göstericiler  “Göçmeniz, insanız” ,”Sudanlılar kanser değildir” gibi sloganlar atarak “Göçmeniz, düşman değiliz” ve “İstilacı değil, göçmeniz”  şeklinde pankartlar taşıdılar.

AFRİKALI GÖÇMENLERE 20.000 ÇADIRLIK YERLEŞİM ALANI

İsrail Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamada, göçmenlerin İsrail’e girişini engellemek amacıyla İsrail’in güney sınırında gözaltı ve alıkoyma amaçlı 20.000 çadırdan oluşan kentler kurulacağı belirtildi. Kurulduktan sonra bu çadır kent merkezlerinin yönetimi İsrail hapishane servisine devredilecek. Bakanlığa göre bu plan ile İsrail’e giriş yapacak her bir Afrikalı göçmenin uzun dönem bu merkezlere yollanması ve böylece İsrail şehirlerine giriş yapmasının engellenmesi hedefleniyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008