gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
FÖY’den yeni önkoşullar
FÖY’den yeni önkoşullar
Filistin Özerk Yönetimi Lideri Abbas
Üç yıl süren mutlak kopukluktan sonra Kudüs ve Ramallah ilk kez dialoga başlıyor. Her iki taraf da görüşmelerin barış görüşmeleri olarak addedilmeyeceğine vurgu yapıyor

Cuma günü Paris’te bulunan Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, FÖY’ün İsrail ile görüşmek için istekli olduğunu belirtse de resmi olarak barış görüşmelerinin yerleşimlerin inşasının durdurulmadan başlamayacağını söyledi. Abbas, resmi olmayan görüşmelerin başlaması için İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Filistinli mahkumları serbest bırakması ve Filistinli polis güçlerine silah aktarımı yapılması koşullarını öne sürdü.

FÖY ile görüşmelerde aktif rol alan İsrailli üst düzey bir yetkili, “İletişim kanallarının açıldığını ama daha işin çok başında olduğumuzu görüyorum. Son üç yıl düşünüldüğünde aslında önemli bir gelişme; iki lider arasında nihayet bir köprü kuruldu,”dedi.

İsrailliler ve Filistinliler 2012’nin ocak ayında Umman’da resmi olmayan görüşmelerde bulunmuş, takip eden bahar aylarında Netanyahu ve Abbas mektuplaşmışlardı. Ancak liderler 2010’un eylül ayından beri bir araya gelmedi.

Cumartesi gecesi İsrailli bir yetkili Netanyahu’nun acilen ve ön koşulsuz görüşmelere başlamak istediğini söyledi. Aynı yetkili, “İsraillilerin ve Filistinlilerin görüş farklılıklarının hepsi masaya yatırılacak, iki taraf da endişelerini dile getirecek,” dedi.

Bu arada Abbas barış görüşmelerinin canlandırılamaması durumunda daha evvel savurduğu tehdidi yineleyerek Birleşmiş Milletler’den Filistin’i devlet olarak tanımasını isteyeceğini söyledi. Abbas konuşmasında, “Mutlaka BM Genel Kuruluna giderek üye olmayan devlet statüsünü elde edeceğiz, top şimdi Netanyahu’da,” dedi.  Abbas sözlerine, “Yerleşim inşalarını durdurduğu ve 1967 öncesi sınırlarla belirlenmiş iki devletli çözümü kabul ettiği an, doğrudan resmi görüşmeler başlayacak,” şeklinde devam etti. Abbas’ın bu yorumları Netanyahu’nun Batı Şeria’daki yerleşimlere 851 yeni ev yapılacağını ilan ettikten iki gün sonra geldi. Bu arada, Filistin Yönetimi Başmüzakerecisi Saeb Erekat, Mısır’ın İsrailliler ve Filistinlilerin barış masasına oturması için gayretlerine devam ettiğini söyledi. Mısır’ın uzun süredir müzakerelerde arabuluculuk yaptığını belirten Erekat ayrıca Mısır’ın hep Filistinlilerin tarafında yer aldığını ifade etti.

İsrail’de yeni koalisyonu oluşturan Likud ve Kadima’nın birleşmesinin temelinde barış görüşmelerini devam ettirme koşulu bulunuyordu.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008