gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Holokost kurtulanı Lazar Ruso vefat etti
Holokost kurtulanı Lazar Ruso vefat etti
Tarih bir tanığını daha kaybetti Holokost kurtulanı Lazar Ruso aramızdan ayrıldı. Ruso 12 Haziran Salı günü İtalyan Mezarlığında yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Törende yakın dostu ve akrabası Sami Aji ve dostu Jak Alguadiş duygusal birer konuşma gerçekleştirdiler.

Türk Musevi Cemaati adına söz alan Sami Aji, her sene düzenlenen Holokost Kurbanlarını Anma Törenine davet edilen ve onurlandıran Lazar Ruso ve Albert Saul’un on iki gün arayla vefat ettiğini hatırlattı ve her ikisinin de  Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin kendi vatandaşlarını korumak, kollamak ve kurtarmak için sarf ettikleri üstün gayretlerin tanıkları da olduklarını belirtti. 

 Sami Aji konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alman kamplarından tüm kurtulanlar gibi, Lazar Ruso yaşadıklarını çok uzun yıllar kimseyle paylaşmamıştı. Ancak son yıllarda ve bilhassa ülkemize karşı yapılan bazı ithamlardan sonra konuşmaya başladı.  Her zaman “Türk vatandaşı olmasaydım bugün hayatta olmazdım” derdi. Kampta yaşadıklarını, kurtuluşunu ve konsolosluğun Türk vatandaşları için temin ettiği son tren ile Türkiye’ye dönüşünü yerli ve yabancı basın ve televizyonlarda ve hepinizin bildiği “Turkish Passport” filminde bütün kamu oyuna anlatmak imkanını bulmuştur. Yaşadıklarını kendi derin kültürünü katarak o kadar iyi anlatıyordu ki son yıllarda ondan röportaj talep eden medya mensupları evinden eksik olmuyordu.”

1921 yılında dünyaya gelen Lazar Ruso. Galatasaray Lisesi mezunu olan babası Moiz Ruso’nun işleri bozulunca, sekiz yaşında Paris’e göç etti. On dokuz yaşındayken Alman askerlerine sokakta yakalandı. Kimliğine vurulan kırmızı damga nedeniyle Drancy Toplama Kampına götürüldü. Ruso, o zamanın Türk Konsolosu Behiç Erkin sayesinde serbest bırakıldıktan sonra askerlik gerekçesiyle Türkiye’ye gönderildi. Akhisar’da üç yıl beş ay görev yaptı ve olaylar yatışınca Paris’e döndü. Babası vefat edince de 1958’de İstanbul’a kesin dönüş yapan Ruso, bir dönem Vehbi Koç’un iş ortağı Bernard Nahum’la birlikte çalıştı ve ikinci eşi Sara ile 45 yıl süren mutlu bir beraberlik yaşadı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008