gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ülkümen İlköğretim Okulunda 450 öğrenci okuyacak: VAN’DA BU KEZ GÖZLERDE UMUT VAR
Ülkümen İlköğretim Okulunda 450 öğrenci okuyacak: VAN’DA BU KEZ GÖZLERDE UMUT VAR
Türk Musevi Cemaati, Van’ın Kıratlı Köyünde 450 öğrencinin eğitim görebileceği altı derslikli Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulunu törenle açtı

Ekim ayında 7.2 şiddetinde depremle sallanan Van’da birçok aile dağılmış, evlerin büyük bir kısmı kullanılamaz hale gelmişti. Depremde 89 okul da hasar görmüştü.

Yaşanan felaket sonrasında Türkiye tek yumruk olmuş, Van’a yardım yağmıştı. Türk Musevi Cemaati Yönetimi idaresi, başlatılan yardım kampanyasına ilk etapta gelen talepler doğrultusunda battaniye ve yiyecek yardımında bulunmuştu. Gazetemiz Şalom ise Van halkına gönderdiği bir TIR dolusu içecek su ile yardım elini uzatmaya çalışmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise Türk Musevi Cemaati, American Jewish Joint Distribution ve American Jewish Community’nin de katkılarıyla Van Merkez’e bağlı olan Kıratlı köyünde ‘Uluslararası Dürüst’ payesiyle onurlandırılan Selahattin Ülkümen’in adının verildiği altı derslikli bir okulun açılışını gerçekleştirdi.

Söz konusu okulun açılışına Hahambaşı Rav İsak Haleva, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Büyükelçi Kaan Esener, Cemaati Başkanı Sami Herman, Başkan Vekilleri İshak İbrahimzadeh, Moris Levi, Başkan Yardımcısı Jozef Nassi, geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya’nın yanı sıra aralarında UÖML Müdürü Funda Kara, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Temsilcisi Kudret Altındağ, JDC direktörü Ami Bergman’ın Hahambaşılık Müşavirleri ve Türk Musevi Cemaati idarecileri, Van kökenli olan Rahmi Güler ve Leyla Güler’in de bulunduğu bir heyet katıldı.

Kıratlı Köyünde Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulu

Yerel yöneticilerin yanı sıra köy halkı ve öğrencilerin katıldığı okulun açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, Sami Herman, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Kaan Esener, Hahambaşı Rav Haleva ve Vali Karaloğlu birer konuşma yaptılar.

Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır

“Yaşanan deprem sonrası Türkiye adeta bir sel olup Van’a aktı. Tüm milletimiz tek yürek halinde, bütün gücüyle ülkenin bu parçasında tezahür etti. Tek yumruk olduk. Birçoğumuz kederlerimizi bu sevinçle unuttuk. Bugün önemli bir tezahürünü görüyoruz. Kaderde, tasada ve kıvançta beraber olacağız demiştik. İşte beraberiz… Eğitime destek noktasında buluşuyoruz. T.C. vatandaşları olarak dini, mezhebi, ırkı herkes istediği şekilde düşünüp yaşayabilir, buna şükürler ediyoruz. Çok büyük mesafeler kat edildi. Ama bir noktada devletimizin ve milletimizin beraberliği, ekonomisi iyileşmesi anlamında aynı noktaya bakıyorsak bu çok önemlidir. Okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve minnetlerimi sunuyorum. Burada dört dersliğimiz vardı değerli hayırseverler altı derslik daha yaptılar mevcut derslikleri onardılar. Gelecek öğretim yılından itibaren toplam sekiz derslikte eğitim yapılacak. Çocuklarımızı çevre köylere taşıyorduk. 400-450 öğrencimiz burada eğitim alacaklar. Böylece çocuklarımızı taşımaktan da kurtulmuş olacağız. Bu örnek bir çalışma olmakla beraber çok önemli bir çalışmadır herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Türk Musevi Cemaati Başkanı Herman

“Acılar paylaştıkça küçülür, mutluluklar paylaştıkça büyür” sözleriyle başladığı konuşmasında depremin hemen ardından Türk Musevi Cemaati’nin de tüm Türk halkı gibi yardım kampanyasına destek verdiğini ancak yardımların daha uzun soluklu olduğunu, zaman zarfından doğan ihtiyaçlar doğrultusunda sürdürülebileceğini vurguladı. Bu doğrultuda Türk Musevi Cemaati mensuplarından Sadioğlu Ailesi’nin Erciş’te bir okul yaptırdığını duyduklarında, Türk Musevi Cemaati de ihtiyaç duyulan başka bir köyde bir okul daha yaptırmaya karar verdiklerini, okulunun yapımının ve çevre düzenlenmesinin çetin kış şartları nedeniyle ancak mayıs ayında tamamlanabildiğini belirtti. Herman konuşmasında ayrıca, “İkinci Dünya Savaşı’nda Rodos adasında Başkonsolosluk görevi yapmakta olan Selahattin Ülkümen, Türk vatandaşı Musevileri temerküz kamplarına sevk edilmekten, mutlak bir ölümden kurtarmıştır. Selahattin Ülkümen’in bu örnek davranışını biz Türk Musevileri hiçbir zaman unutmadık. Dünyanın karardığı, insanlık onurunun ve ulvi duyguların adeta yok olduğu zamanlarda, cesaret ve kararlılıkla öne çıkarak örnek olan nadir kahramanlar da mevcuttu. Bu isimlerden biri olan ‘Uluslararası Dürüst’ Ülkümen’in adını bu nedenle okulunuza vererek, kendisine bir kez daha şükranlarımızı ifade etmek istedik. Okulunuza Ülkümen’in adını verirken, kahramanlıklarını unutmadığımız Necdet Kent, Namık Kemal Yolga ile Nice Başkonsolosumuz Behiç Erkin’i de rahmetle anıyoruz” dedi. Konuşmasını öğrencilere hitap ederek sürdüren Herman, “Bu okulda iyi eğitim göreceğinize, insanlığa, ülkemize, ailelerinize ve kendinize yararlı aydın çalışkan, dürüst iyi birer insan olarak yetişeceğinize inanıyorum” dedi ve okulun yapımında katkıları bulunan, American Jewish Joint Distribution ve American Jewish Community’e teşekkür etti.

Büyükelçi Kaan Esener

 “Van çok kötü günler yaşadı halen de bundan kurtulmaya çalışıyor. Bu kötü olaylar, güzel sonuçlara neden olabiliyor. Aramızdaki kardeşlik ve yardımlaşma duygusunu, hepimizin aslında aynı olduğunu, bu gibi olaylarda bir kez daha görüyoruz. Bu da geleceğe olan inancımızı pekiştiriyor… Bakanlığım, bakanım adına ve tüm dışişleri adına Türkiye Hahambaşılığına ve Musevi Cemaati Başkanı ve üyelerine çok teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle böyle güzel bir hayır işi yaptıkları için onun ötesinde buraya Başkonsolos Selahattin Ülkümen’in adını bu okula vermeleri bizler için çok anlamlı, çok gurur verici.”

Hahambaşı Rav Haleva

Konuşmasında kendisi için büyük önem taşıyan iki noktaya temas eden Hahambaşı Rav Haleva: “Ülkemizin neredeyse en doğusundaki güzelim ili Van’da vuku bulan çok üzücü bir doğal afet, en batıdaki illerinde yoğunlaşmış Musevi inançlı yurttaşların vatandaşlık ve dayanışma duygularını içinde tavır almalarına ve kimi uluslararası Musevi kuruluşları harekete geçirmesine neden olmuştur. Bu ilköğretim okulu işte ülkemizdeki Musevi inançlı yurttaşların Van ilimizle dayanışma ve vatandaşlık bilinçlerinin somutlaşmış bir hali yurtseverlik duygularının anıtı olarak değerlendirilmelidir diye düşünüyorum. (…) Bu ilköğretim okuluna Selahattin Ülkümen adının verilmesi Musevi inançlı yurttaşların şükran ve vefa duygularının somutlaşmış bir hali, bir tür kadir, kıymet bilirlik anıtı olarak değerlendirilmelidir diye düşünüyorum” dedi.

Hahambaşı Rav Haleva ve Başkan Herman’a teşekkür plaketleri Vali Karaloğlu tarafından sunuldu.

Van depreminin merkez üssü olan olan Erciş’te depremden kısa bir süre sonra 6 derslikli bir okul kuran Sadioğlu ailesinin temsilcisine, Türk Musevi cemaati adına bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Cemaat Başkan Vekili Moris Levi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın gönderdikleri kutlama mesajlarını paylaştı.

Ardından Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulunun kurdelesi kesildi ve sınıflar gezildi.

Açılış töreni öncesinde bahçede gezinen çocukların sevincine ortak olmak, gün için düzenlenen eğlencelerde onların güldüklerini görmek gelecek adına yapılan en anlamlı bir güzellikti.

Vali Karaloğlu açılış töreninde konuştu

Yaşanan depremler sonrasında Van’da maddi manevi büyük kayıplar yaşandığını, kamu binalarından özellikle okulların büyük hasar gördüğünü belirtti. Vali Karaloğlu: “Depremden sonra Türkiye müthiş bir dayanışma örneği gösterdi. Herkes dini mezhebi ırkı rengi ne olursa olsun bizim acımızı paylaşmak ve yaramıza merhem olmak için adeta yarıştı. Bunlardan bir tanesi de Türk Musevi Cemaati. Hem depremden sonra acil yardım noktasında dayanışma gösterdi, sonra da Kıratlı köyümüzde bu okulu yaptırarak depremden sonra oluşan okul ihtiyacımızın giderilmesinde yardımcı olmuştur. Kendilerine Van halkı ve Kıratlı köylüleri adına teşekkür ediyorum. Bizi mutlu eden başka bir durum bağışçılar genel ahlak ilkelerine aykırı olmamak koşulu ile yaptırdıkları okula istedikleri ismi verebilirler. Musevi Cemaati ise çok büyük bir vefa örneği göstererek kadirşinaslık göstererek 2. Dünya Savaşı yıllarında insanlık onurunu koruma mücadelesi veren T.C. Dışişleri Bakanlığı mensubu bağlı bir hariciyeci Selahattin Ülkümen’in adını bu okula verdiler. Bu büyük bir vefa örneğidir bundan ötürü de kendilerini kutluyorum. İnşallah bu okulda yeni Selahattin Ülkümenler yetişir diyorum…

Okulun yapılmasında emeği geçen yurt içinden ve dışından tüm cemaat mensuplarına okulun inşasında burada bekleyen arkadaşlara Van valisi adına şükranlarımı iletiyorum. Gençlerimize ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Vali Karaloğlu ile protokol imzalandı

 Van Valisi Münir Karaloğlu Hahambaşı Rav Haleva, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Büyükelçi Kaan Esener, Cemaat Başkanı Sami Herman ve geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya’yı makamında kabul etti.

 Vali yardımcısı Mehmet Yüzer ve Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Vali Yardımcısı Zafer Coşkun’un da hazır bulunduğu görüşmenin ardından Valilik Alipaşa Toplantı Salonunda protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Karaloğlu, deprem sonrasında Türk halkının büyük bir dayanışma örneği gösterdiğine değinerek, Türk toplumun önemli bir unsuru olan Türk Musevi Cemaati’nin de depremzedenin acılarını dindirme noktasında yardımlarının olduğunu hatırlattı ve “Eğitime bir katkı olacak okulun bugün hem yapım protokolünü hem de açılış kurdelesini keseceğiz. Gerçekten güzel bir yardım oldu. İnşallah bu okulda Van’daki çocuklarımız eğitim alacak, ülkelerine, toplumlarına yararlı insanlar olacak” dedi.

Vali Karaloğlu’na Türkiye Sinagogları kitabı hediye edildi. Vali ise cemaat temsilcilerine ili simgeleyen desenlerle bezenmiş bir tabak sundu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008