gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sanatta Kısa Kısa : Havada Aşk Kokusu Var…
:   Havada Aşk Kokusu Var…

Havada Aşk Kokusu Var…

Mısır Apartmanında bulunan CDA-Projects Galeri, İspanyol sanatçı Carlos Aires’i İstanbul’daki ilk sergisi ‘Havada Aşk Kokusu Var’ (Remiks) ile ağırlıyor. Sergi, sanatçının İstanbul için özel olarak düzenlediği bir seçkiden oluşuyor. Aires, farklı serilerdeki çalışmalarını bir araya getirdiği bu seçki fotoğraflarının yanında uzunçalar plakları keserek ürettiği vinil düzenlemeler ve ünlü aşk şarkılarına olduğu kadar Barok dönem ikonalarına da referans veren çalışmalarıyla izleyiciyi aşk, ilişkiler, anılar ve acılarla dolu renkli ve ironik bir dünyanın içine sürüklüyor.16 Haziran’a kadarsergi ziyarete açık.

Tel: 212 251 12 14

Ruth Benice ile Nyon Porselenlerini keşfedin!

2000 yılında İtalya’nın Como kentinde düzenlenen ‘VI. Convention Azzura’ yarışmasında ‘İMPRONTE’ ve ilerleyen yıllarda prestijli birçok ödüle layık görülen Ruth Benice, 13 yaşında ilk porselen el dekoru derslerini almaya başladı. Ünlü ressam Nelly Perrin ile porselen boyama çalışmalarına devam etti. 

6 – 30 Haziran tarihleri arasında sanatçının ‘Nyon Porselenlerini Keşfetmek (1781-1813)’ başlıklı porselen sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Tel: 212 263 74 81

Debussy ve şairleri…

7 Haziran saat 19.00’da ünlü kompozitör Debussy’nin doğumunun 150. yıldönümü münasebetiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezinde müzik ve şiir dolu bir akşam yaşanacak. Modern müziğin bu büyük öncüsünün çeşitli yapıtları, şiir ile derin bir bağı ortaya koyar. Yazar ve felsefeci Ahmet Soysal’ın katılacağı bu söyleşide, müzik alıntılarının eşliğinde, bestecinin şiir ve şairleri Baudelaire, Verlaine ve Mallarme ile olan bağı incelenecek. Tel: 212 393 81 11

Schneidertempel’da edebiyat konferansı

Orient Institut İstanbul’un düzenlediği ‘İki Dünya Savaşı Arasında Türk Edebiyatı ve Karşılaştırmalı Edebiyat’ temalı konferanslardan biri 6 Haziran Çarşamba, saat 19.00’da Schneidertempel Sanat Merkezinde gerçekleşiyor.

ABD Bryn Mawr College’da Karşılaştırmalı Edebiyat ve Alman Edebiyatı Profesörü olan Azade Seyhan tarafından gerçekleştirilecek sunumun başlığı: ‘Kurban Said Efsanesi: Tehlikeli Zamanlarda Sınırlar ötesi Yazmak’. Mohammad Essad Bey ve Kurban Said takma isimleriyle de tanınan Kiev doğumlu Lev Nussinbaum’un (1905-1942) eserleri, Birinci Dünya Savaşı öncesi çok dilli, çok diyalektli, farklı ulusal cemaatleri kapsayan kültürel bir haritayı yeniden kurgulayabilmemiz açısından önemlidir. Etkinlikte, yazarın özellikle ‘Ali ve Nino’ adlı romanı hafıza ve kimlik, sürgün, kültürel çeviri gibi kavramlar üzerinden düşünülerek irdelenecek.  L.Nussinbaum’u da yakından tanıtılacağı bu faaliyet, Orient Institut İstanbul ve Türk Musevi Cemaatinin işbirliğiyle düzenleniyor.

Tel: 0 212 249 01 50

La Fura Dels Baus İstanbul’a geliyor

Tüm gösterilerinde müzik ile hareketi yaratıcı bir şekilde harmanlayan ve özgün performanslarıyla tanınan La Fura Dels Baus, İKSV’nin 40. yılı için özel olarak sipariş edilen yeni projesinin dünya prömiyeri için 21-22 Haziran’daİstanbul’a geliyor. İstanbullulara eşsiz bir deneyim yaşatacak olan gösteriler, Camialtı Tersanesinde gerçekleşecek.

Can Bonomo Uluslararası Alaçatı Festivalinde

“Alaçatı’da Hayat Var” sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Alaçatı Festivali, 15 – 23 Haziran günleri arasında sevilen sanatçıların muhteşem konserlerinden MillFest Moda Günlerine, Surf yarışlarından Turfest Rallisine kadar uzanan bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında Can Bonomo (15 Haziran), Luxus, aşkın büyülü sesi Buika, Cem Adrian, efsane grup MFÖ, Perez Fernandez Cuban Beats ve daha birçok sanatçı sahne alacak.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tuna SAYLAĞ Sanatta kısa kısa tunasaylag@gmail.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008