gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Şavuot Bayramı coşkuyla kutlandı
Şavuot Bayramı coşkuyla kutlandı
Kutsal yerler ve kutsal zamanlar insanları derinden etkileyen en önemli faktörlerden olsa gerek… Mayıs ayı sonunda Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, unutulmaz bir Şavuot Bayramı etkinliğine ev sahipliği yaptı

Hemdat İsrael Golden Age’i ağırladı

Golden Age Hanımlarının tertiplediği gün, çok kalabalık bir davetli kitlesinin katılımıyla renklendi. İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelip sinagogu dolduran insanlar öncelikle HİSVA Hanımları’nın hazırladıkları birbirinden leziz ikramların, güler yüzün ve samimiyetin içleri ısıttığı bu kutsal mekânın büyüsüyle karşılaştılar.
Güne katılan çarpıcı isimlerden biri Şavuot Bayramı için iki tane resim hazırlayan Yusuf Blog oldu. Kendisi günün önemini vurgulayan Şavuot temalı özel iki eseriyle beğeni topladı ve ilgi odağı haline geldi. Hahambaşımız Rav İsak Haleva’nın eşi Recina Haleva da güne renk katanlar arasındaydı. Davetliler sinagogun dört bir yanını doldurdular. Donna Kasuto’nun sunuculuğunu üstlendiği gün, Golden Age Başkanı Lida Sarfati misafirleri “Hoşgeldiniz” diyerek karşılaması, ardından Kadıköy Cemaati Başkan Yardımcısı Sedat Amon’un konuşmasıyla başladı. Kendisi bayramla ilgili bilgiler verirken, kadınların toplumdaki önemlerini vurgulayan bir konuşma yaptı ve Meri Chaban ile birlikte bir Şavuot şarkısı söyledi. Akabinde sunucu Donna Kasuto, Kadıköy’ün tarihçesiyle ilgili çarpıcı bilgiler verip, sinagogun isminin nereden geldiği ve yapım aşamasının süreçleri hakkında konukları bilgilendirdi. Günün teması Türk Sefarad Müziğiydi. Donna Kasuto söylenen her şarkının ana duygusuyla ilgili misafirlere bilgi dolu iletiler verdi. Meri Chaban, Eti Romano ve Murat Eskenazi güzel sesleriyle şarkıları yorumladılar. Müzikte alt yapıyı Yusuf Sağlamlar yaptı.

Golden Age üyeleri bu dinletilerle geçmişe yolculuk ederlerken birçoğu onlara eşlik ettiler. Sinagogun duvarları müzik sesleriyle yankılanırken, kalplerde o eski güzel anıların vermiş olduğu haz, birlikteliğin sağladığı tatlı huzur ve yüzlerde tebessüm açıkça gözüküyordu. Misafirler şarkılarla mest olup, skeçlerle kahkahalara boğuldular.

Donna Kasuto’nun önderliğinde yazılan iki skeç güne renk kattı. Yazım aşamasında kendisine Ester Arditi ve Luiza Uçki yardım ettiler. Büyük beğeni toplayan skeçlerde, İzabella Kandiyoti, Ester Arditi, Murat Eskenazi, Meri Chaban, Luiza Uçki ve Eti Romano rol aldılar. Müzikte Murat Eskenazi ve ekibi görev aldı. Müzik ve skeçlerle dolu bir hayli zevkli dakikalar geçiren konuklar, günün bitmesini istemezcesine alkışlarıyla güne iştirak ettiler. Etkinliğin sonunda, Golden Age Başkanı Lida Sarfati herkese tek tek teşekkür ettikten sonra, bu güzel günü hazırlayan çok değerli Donna Kasuto’ya, ikramlarıyla güne lezzet katan HİSVA Hanımları Başkanı Floret Loya’ya, Kadıköy Cemaati Başkan Yardımcısı Sedat Amon’a ve tüm skeç oyuncularına, o günün anısına birer hediye sundu. Misafirler bu güzel bayramı da hoşça vakit geçirip, doyasıya eğlenmenin verdiği keyifle, bu kutsal mekândan ayrılırlarken, yetkililere “Bir daha ne zaman?” diye sordular. Böylelikle başarılı ve uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir gün daha burada son buldu...

Luiza Uçki Sevi

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008