gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Bat-Mitsva kızının büyük mitsvası
Bat-Mitsva kızının büyük mitsvası
Weinzweig ve Peres
İsrail Devlet Başkanı Peres, Bat-Mitsva hediyelerini Holokost kurtulanlarına bağışlayan kızı konutunda misafir etti

12 yaşındaki Noa Weinzweig, Bat-Mitsva birikimlerini Holokost’dan sağ kalanlara üç günlük bir tatil satın almak için kullanmaya karar verdi. İsrail Devlet Başkan Şimon Peres, Tel Avivli Noa Weinzwieg’i Kudüs’teki resmi konutuna çağırarak kendisine, “Örnek teşkil edecek bir şey yaptın,” dedi. Bu insancıl jestten yararlanacak 50 kadar Holokost kurtulanı da Noa gibi Peres’in salonunda misafirdi.

Noa’nın beş kardeşlik ailesinde, Bar-Mitsva veya Bat-Mitsva paralarını bağışlamak bir gelenek olduğundan ortanca çocuk olan Noa da, hediye açma heyecanından vazgeçmeye karar verdi ve herkesin bağış yapmasını rica etti.  Noa, sonunda 50.000 şekel topladı. Annesi Nirit Gilboa, Noa’ya içlerinden seçebileceği uygun bağışların listesini verdi.  Ama gerçek şuydu ki Noa zaten kararını vermişti; Holokost’tan kurtulanlar için bir şey yapmak istiyordu.

50.000 şekelin iyi bir hayat sağlamaya yetmeyeceğini ama güzel zaman geçirmek için yeterli olacağını düşünen Noa, onlar için üç günlük bir Kudüs tatili finanse etmeye karar verdi. 

Peres, tatilcilerin deneyimlerini anlatmalarını istediğinde, minnettarlıklarını ifade edecek kelimeleri bulamadıklarını söylediler. Bir kadın “Ben insanların bizi sadece Holokost Anma Gününde hatırladığını ve senenin geri kalanında unuttukları düşünürdüm, ama bu genç bayan bize büyük bir mutluluk veren bu deneyimi yaşattı, çünkü o bizlere önem veriyor,” dedi.

Noa’ya karşı hayranlığını gizleyemeyen Peres “Bazen bir millet kendi çocuklarından öğrenmelidir.  Bize fevkalade ve istisnai bir ders öğrettin,” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008