gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail, 2012 Olimpiyatlarında ‘sadece bir dakika’ istiyor
İsrail, 2012 Olimpiyatlarında ‘sadece bir dakika’ istiyor
İsrail, 1972 Münih Olimpiyat Oyunlarında öldürülen atlet ve antrenörleri için 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında bir dakikalık saygı duruşu talep ediyor

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, sosyal medyayı kullanarak Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (UOK) 1972’de Münih Olimpiyat Oyunlarında öldürülen İsrailliler konusunda yıllardır sürdürdüğü duruşunu değiştirmeye çalışıyor. İsrail, UOK’nın bu sene Londra’da yapılacak olimpiyatlarda öldürülen on bir İsrailli sporcu ve antrenörleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını talep ediyor.

Ayalon, Facebook sayfasında  “UOK talebimizi kabul edene kadar bir kampanya düzenleyeceğiz. Tek istediğimiz sadece bir dakika” diye yazdı.

UOK Başkanı Jak Rogge, Ayalon’a gönderdiği mektubunda  komitenin öldürülenler için ‘resmi olarak gerekeni yaptığını’ dile getirirken, İsrail Olimpiyat Komitesi ile karşılıklı görüş alışverişine devam edeceğini belirtti. Rogge, cevap mektubunda  “Emin olmalısınız ki, 1972 katliamının kurbanlarının anısı olimpiyat ailesi içinde hiç bir zaman unutulmayacaktır,” ifadesini kullandı.

Ayalon ise bu cevabın kabul edilemez olduğunu belirtirken Facebook duvarında “Bu inkâr bize, bu trajedinin yalnızca bize ait olduğunu ve diğer ülkelerin bulunduğu geniş ailenin trajedisi olmadığını ifade etmektedir,” açıklamasını paylaştı. 5 Eylül 1972’nin erken saatlerinde sekiz Filistinli terörist, Münih Olimpiyat Köyünde İsrailli atletlerin ve antrenörlerin bulunduğu apartmana girmişti.  İsraillileri rehin alan teröristler İsrail hapishanelerindeki 200 mahkumun serbest bırakılmasını talep etmiş, İsrail ise pazarlık yapmayı reddetmişti.  Alman hükümetinin harekatı sona erdiğinde tüm İsrailliler, beş terörist ve bir Alman polis memuru hayatını kaybetmişti. Münih Olimpiyat Oyunları geçici olarak durdurulmuş ve Olimpiyat Stadyumu’nda 80.000 kişinin katıldığı bir tören düzenlenmişti.40 yıla yakın bir süredir İsrail,  UOK’nden İsrail Olimpiyat Ekibi’nin anılmasını talep ediyor; UOK ise talepleri sürekli olarak geri çeviriyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008