gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yeni Sefer Tora’lar tıpkı bir gelin gibi karşılandı!
Yeni Sefer Tora’lar tıpkı bir gelin gibi karşılandı!
Şişli Sinagogunda özlenen bir coşku AHNASAT SEFER TORA

Geçtiğimiz pazar günü Şişli Beth İsrael Sinagogu uzun yıllardır özlemini duyduğu bir coşkuya ev sahipliği yaptı. Bundan birkaç ay evvel “Tora’da Bir Harfin Olsun” sloganı ve projenin mimarları Neve Şalom Vakfı Yönetim Kurulu sayesinde birçok dindaş Tora’daki 613 mitsvadan biri olan Sefer Tora yazımına katkıda bulunmuş oldu. Pazar akşamı Minha duasından sonra yaşanan coşku çoğu 80-90 yıllık olan Sefer Tora’lara bir yenisini ekleyip bir diğerinin de tekrardan kazandırılmasının haklı gururuydu.

Cemaatin tüm kurum,dernek ve sinagoglarından temsilcilerin ve katkıda bulunanların  katıldıkları  akşam Minha duasından sonra  İzzet Bana ve Estreyikas  D’Estambol Korosunun birbirinden coşkulu ezgileri ile renklendi. Hemen ardından projenin geçmişini anlatan ve emeği geçenleri onurlandıran bir konuşma yapan Neve Şalom Vakfı Başkanı Daryo Katalan ise mutlu sona yaklaşmanın şevk ve isteği ile adeta yeni Sefer Tora’ları yeni birer gelin gibi karşılamayı beklediklerini belirtti. Başkan Katalan konuşmasında özellikle her iki Sefer Tora’nın kazandırılmasına katkıda bulunan herkese teşekkürlerini sundu. Sefer Tora’ların oluşması esnasında düzenlenen proje tasarım yarışmasına Ulus Özel Musevi Lisesi’nden on öğrencinin kendi tasarımlarını göndermesi ise diğer bir mutluluk kaynağıydı. Yarışma sonucunda Albert Asa’nın tasarımı birinci, Ester Asa’nın çalışması ikinci ve Kler Ancel’inki üçüncü seçilirken, Verda Habib’in Hayat Ağacı 10 Sefirotu esas alarak hazırladığı tasarım ise Yoel Kohen Ülçer adına hazırlanan Şişli Talmud Tora midraşı Sefer Tora’sı için uygun bulundu. Bunun yanında Yoel Kohen Ülçer’in arkadaşları ve Yıldırımsporlu gençlerin öncülüğünde tamiratı gerçekleşen Sefer Tora ile birlikte  adı Şişli Sinagogu’nda bir kez daha ölümsüzleştirilmiş oldu. Yaklaşık 3 yıl kadar evvel bir grup Şişli Beth İsrael Sinagogu yahidinin öncülüğünde kurulan fon doğru bir projelendirme ve geniş tabanlı bir tanıtım sayesinde tüm cemaatin katılabildiği bir organizasyona dönüşmüş oldu.

Başkan Katalan’ın konuşmasından sonra sözü alan Rav İsak Alaluf ise Tora’nın bir emrini daha yerine getirebilmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Talmud’un: “İstedim, çabaladım ama yine de ulaşamadım sözüne inanma” sözünü hatırlatan Rav Alaluf  bu Sefer Tora ile aynı zamanda geleceğe yönelik inancımızın da tazelendiğini vurguladı. Konuşmasının son bölümünde ise Rav Alaluf : “Gelinimizi karşılayacak bir damat kadar heyecanlıyız” diyerek sinagogda bulunanların duygularına tercüman oldu. Bu konuşmanın hemen ardından Estreyikas D’Estambol Korosunun 2010, 2011, 2012 üyelerini tanıtan İzzet Bana mikrofonu grubun en büyük üyesine Ladino dilinde “Yeruşalayim Şel Zahav” söylemesi için uzattı. Şişli Sinagogu’nda belki de seneler sonra Ladino olarak bu özel günde kulaklara çalınan bu ezgi sinagogda bulunan herkesin tüylerini diken diken etmeye yetti… Bu duygu yüklü andan sonra ise son sözü kendine has üslubu ile Hahambaşı Rav İsak Haleva aldı.

Hahambaşı Haleva konuşmasında verdiği birbirinden farklı örnekler ile Tora bilincinin Yahudi toplumu için önemini vurguladı. Hahambaşı anlattığı ‘tilki ile balık’ hikayesinde olduğu gibi nasıl ki tilkinin ağlardan korunmak için sudan çıkmayı önerdiği balıkların “sudan dışarı çıkarsak tamamen tehlikede olacağız, burası bizim yaşam alanımız” dediği gibi Tora’nın da adeta Yahudi aleminin oksijeni olduğunu belirtti. Her harfin adeta her Yahudi’nin ruhu olduğunu belirten Hahambaşı bu harfleri birleştirip yazmanın önemini hatırlattı. Çoğu Sefer Tora’nın 80-90 yıllık olduğuna işaret eden Hahambaşı, Tora yazımının gelecek için de ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Konuşmasının son bölümünde ise yahidlere kendine has üslubu ile seslenen Rav Haleva, “Pazar günü piyasa kapalı, sabahleyin hepinizi sabah tefilasına Şavuot’u kutlamak için bekliyoruz” diye sözlerine ekledi. Hahambaşı son olarak bundan dokuz sene evvel bu sinagogda olan Yoel Kohen Ülçer’in de bizi işittiğini ve bu vesile ile onun anısını da yaşattıklarını belirterek sözü artık salonun coşkusuna bıraktı.

Her iki Sefer Tora, yeni yazılanı Hahambaşı Rav Haleva’nın kollarında, tamir edileni ise Sezer Kohen’in kollarında ‘Baruh Aba’  şarkısı ve hanımlar katından atılan bembeyaz gül yaprakları ile salona giriş yaptılar. Bağışseverlerin son harfleri tamamlaması esnasında Rav Naftali Haleva’nın da diğer yahidlerle coşkuya katılması ile sinagogda  adeta bir Simha Tora bayramı coşkusu yaşandı. Bu esnada Cemaat Başkanı Sami Herman da Ehal Akodeş’in hemen yanında yeni Sefer Tora’ları beklemenin mutluluğunu yaşamaktaydı. Bir süre sonra ise başta Hahambaşı ve Bet Din üyelerinin katılımıyla tüm yahidler ettikleri danslar ile Tora coşkusuna ortak oldular. Bir bayram coşkusunun yaşandığı akşamın sonlarına doğru Rav Naftali Haleva omuzlarda yeni Sefer Tora kollarında mutluluk ile kelimelerle anlatılamayacak bir hal almıştı.

Bu güzel sinagogumuzda hep böyle hayırlı vesileler ile bir araya gelmeyi dilerken projede emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Unutmayalım ki o harfler bizi koruyacak; ancak o harflere ruh verecek ve bu sinagogu dolduracak olan bizleriz. Nice bayram coşkusu ile sinagoglarımızı dolduracağımız güzel günlere…  

Facebook'ta Paylaş
Yazar Mois Gabay mois_gabay84@yahoo.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008