gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İran oy çoğunluğuyla Güvenlik Konseyi`nde
İran oy çoğunluğuyla Güvenlik Konseyi`nde
Gizlice sürdürdüğü nükleer çalışmaların ortaya çıkmasından sonra dünyanın tüm dikkatini üzerine çeken İran, barışçıl nükleer enerji üretme hakkını savunurken bu açıklamadan kuşku duyan Birleşmiş Milletler üyeleri 2 Şubat`ta yaptıkları bir oylama ile İran`ı Uluslararası Atom Enerjisi A
İran’ın nükleer faaliyetlerine devam etme konusunda gösterdiği kararlılık tüm dikkatlerin bir kez daha bu ülkeye dönmesine neden oluyor. İran ile bu faaliyetlere ilişkin temasları sürdüren Avrupa üçlüsünün (İngiltere, Fransa, Almanya) görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağını belirtmesi, Birleşmiş Milletler daimi 5 üyesi olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’yı harekete geçirdi ve 30 Ocak tarihinde İran’ı Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Güvenlik Konseyi’ne sevk etme kararı alındı. Bu karar üzerine Güvenlik Konseyi 2 Şubat’ta konuyu görüşmek üzere toplandı.
2 Şubat’ta gerçekleşen BM toplantısına 35 ülke temsilcisi katıldı. Küba, Venezüella ve Suriye konuyla ilgili olarak ret oyu, Cezayir, Beyaz Rusya, Endonezya, Libya, Güney Afrika çekimser oy kullanırken, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu diğer ülkeler İran’ın Güvenlik Konseyine gönderilmesi yönünde oy verdi.
Güvenlik Konseyine sevk edilmek o ülke için konseyin alacağı kararlar doğrultusunda yaptırımlar uygulanabileceğini gösteriyor. UAEA başkanı Muhammed El Baradei, 5 Mart tarihine kadar, İran’ın nükleer çalışmaları ile ilgili bir rapor hazırlayacak. Bu raporda İran tehlikeli görülürse Güvenlik Konseyi ülkeyi UAEA kurallarını uygulaması için uyaracak. İran için ekonomik yaptırımı tercih eden BM üyeleri güç kullanılmasını istemiyorlar.
BM’nin kararının duyurulmasından hemen sonra bir açıklama yapan İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Cevat Vahidi BM ile görüşmelerin bittiğini ve Rusya’nın "Uranyumu benim topraklarımda enerji için zenginleştir" önerisinin de böylece kabul edilemeyeceğini açıkladı. İran 5 Şubat’ta geri adım atarak Rusya ile görüşmelere devam edeceklerini ve kararlaştırdıkları gibi 16 Şubat’ta Rusya’nın teklifini tartışmak amacı ile Moskova’da bir araya geleceklerini açıkladı. Açıklamayı yapan İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hamit Reza Asefi ayrıca BM ile gönüllü olarak devam ettirdikleri görüşmeleri durdurduklarını ve BM ile iyi niyet çerçevesinde imzaladıkları, uluslararası denetçilere nükleer tesislerini inceleme hakkını veren ek protokolü uygulama zorunluluklarının kalmadığını da bildirdi.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008