gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Abbas: "Yetkiler hala benim elimde"
Abbas:
Hamas`ın Filistin Meclis seçimlerinden büyük bir zaferle çıkması ile politik açıdan güç kaybeden FÖY Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile temas ve görüşmeleri sürdürme yetkisinin kendisinde olduğunu belirtti

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, geçtiğimiz günlerde İsrail’e gönderdiği mesajda, Hamas’ın Filistin Meclis seçimlerindeki zaferine rağmen, Kudüs ile ilişkilerden kendisinin sorumlu olmaya devam edeceğini belirtti. Abbas ayrıca, İsrail’in kendisi ile diyaloga devam etmesini istedi. Başbakanlık görevini yürüten Ehud Olmert’in ise bu mesaja yanıtı, bu durumda İsrail’in Abbas ile görüşmeye devam edeceği yönünde oldu.
Mahmud Abbas’ın bu mesajı, geçtiğimiz günlerde yardımcıları ile İsrail yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmeler aracılığıyla ulaştı. Yapılan görüşmelerde, Abbas’ın temsilcileri, İsrail ile daha önceden yapılan tüm anlaşmalarda Filistin Yönetimi’nin değil, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün imzasının bulunduğu belirtildi. İsrail ile yapılan tüm diplomatik görüşme ve pazarlıkların FKÖ aracılığıyla yapıldığı, Abbas’ın da halen bu kuruluşun başkanı olduğu ve görüşmelere devam etme niyetinde olduğu hatırlatıldı.
Abbas, ayrıca, Filistin Yönetimi’nin güvenlik güçleri ve bütçesi üzerinde yeniden kontrolü elde etmeye çalışacağı mesajını da verdi. Bu yetkiler Yaser Arafat zamanında, İsrail ve ABD’nin baskısı ile kendinden alınmış ve farklı Filistinli yetkililere verilmişti.
Filistin tarafında bu gelişmeler yaşanırken, hafta başında Ehud Olmert de Maliye Bakanlığı’na verdiği emirde, FÖY adına toplanan gümrük ve KDV gibi dolaylı vergilerin serbest bırakılmasını istedi. Yaklaşık 250 milyon şekel tutarındaki meblağın Filistin Yönetimi’ne transferi, Hamas’ın seçim zaferinin ardından birkaç gün bekletilmişti.
Ancak Olmert, bundan sonra, toplanan vergilerin her ay otomatik olarak Filistin Yönetimi’ne aktarılmayacağını, İsrail hükümetinin o anki mevcut durumu değerlendirdikten sonra aktarım kararını vereceğini açıkladı. Bu amaçla, her ayki durum değerlendirmesini yapması için Savunma Bakanı Şaul Mofaz’ı atayan Olmert, Mofaz’ın kesin kararını vermeden önce yine de kendisine danışacağını belirtti.
Toplanan verginin Filistin Yönetimi’ne verilmesi ile ilgili karar kabine toplantısında alındı. Toplantıda, özellikle savunma yetkilileri Filistin topraklarında kamu hizmetlerinin çökmemesi için transferin gerçekleşmesi gerektiğini savundular. Bu karar, Olmert ve diğer bakanlar tarafından onay görürken, tek muhalefet Devlet Bakanı Tsahi Hanegbi’den geldi.
Olmert toplantıda yaptığı açıklamada, "Hamas henüz bir hükümet kurmadı. Kurana kadar da hem İsrail hem de uluslar arası kamuoyu Filistin Yönetimi ile işleri ‘eskisi gibi’ yürütme kararı almıştır. Bizler Filistinlilerin günlük yaşamlarına bir zarar vermek istemiyoruz. Şu anda Filistin tarafında parayı olacak olan organ, bugüne kadar almış olan organ ile aynıdır. Paranın gitmesi gereken yere gideceğinden eminiz" dedi.
Diğer taraftan Olmert, Hamas ile görüşmeye niyetleri olmadığını bir kez daha vurguladı. Olmert konu ile ilgili, "Hiçbir durumda Hamas ile görüşmek gibi bir niyetimiz yoktur. Filistin Meclis üyeleri olarak ne tür haklara sahip olurlarsa olsunlar, Hamas üyeleri bizler için bir terörist grubun üyeleridir ve bu şekilde görüleceklerdir. Teröre karışmış herhangi biri, bizim için hedeftir, ve bugüne kadar yaptığımız gibi, o kişinin karşısında olacağız" dedi.
Kabine toplantısının ardından Dışişleri Bakanı Tsipi Livni, ABD’ye hareket etti. Washington’da Ürdün Kralı Abdullah, Condoleeza Rice ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Steve Hadley ile bir araya gelecek olan Livni’nin  gündemini seçim zaferi kazanan Hamas oluşturuyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008