gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Belçika treninde antisemit anons
Belçika treninde antisemit anons
Vivian Teitelbaum
Hoparlörden “Bu tren Auschwitz’e gitmektedir, tüm Yahudilerin Buchenwald’da inmeleri gerekmektedir,” anonsunu duyan yolcular şaşkınlık içinde kaldılar

Belçika’da Brüksel’den Namur’a giden tren yolcuları, perşembe günü hoparlörlerden “Auschwitz trenine hoşgeldiniz.  Tüm Yahudilerin Buchenwald’da inmeleri rica olunur,” anonsunu duydular. Olayın hemen ardından trene binen müfettişler olayın sorumlusunu bulamadılar. Belçika Ulusal Demiryolu Şirketi SNBC  olayın hemen ardından yaşananlar için özür dilerken, anonsu yapan kişinin kesinlikle tren personelinden olmadığını belirterek olayı şiddetle kınadığını da dile getirdi.

SNBC açıklamasını yaşanan antisemit olaydan dolayı istenirse dava açılabileceğini duyurarak sonlandırdı.  Yetkililer olay ile ilgili olarak soruşturmanın başladığını ve gerçekleşen üzücü olayın hem kanunsuz bir anons olarak hem de nefret suçu kapsamında dava konusu olduğunu belirttiler.  Olay sonrasında, Yahudi asıllı Belçika milletvekili Vivian Teitelbaum, demiryolu müşteri hizmetlerine yaptığı resmi şikayetle dava açtı. Teitelbaum, “Birçok kişi bu anonsu duyunca şaşırdı, fakat bence bu olayla bir çok kırmızı çizgi aşıldı ve bu nedenle bir karşılık vermek durumundaydım.  İstenmeyen böyle bir olayın yaşanmasının bir sebebi de maalesef bazı siyasilerin popülist politikaları ile toplumumuzdaki cahil kesimlere çanak tutmasıdır,” dedi. 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008