gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Göztepe Kültür Derneği: GENÇLERİN COŞKULU GÖSTERİSİ
Göztepe Kültür Derneği: GENÇLERİN COŞKULU GÖSTERİSİ
Siz hiç bir tarih dersini bu denli dikkatli dinlediniz mi? Siz hiç ilk notlarını dinlediğiniz bir melodi ile bu denli duygulandınız mı? Siz hiç pırıl pırıl gençleri bir arada gördüğünüz zaman geleceğe daha umutla baktınız mı? Bu duyguların hepsi geçtiğimiz hafta GKD salonlarında gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde GKD sahnesi gençlerin gerçekleştirdiği bir gösteriye ev sahipliği yaptı.7 yaşından itibaren derneğe adım atanlar bu kez hünerlerini ve bilgilerini seyirci ile buluşturdu. Bu yıl seçilen tema gerçekten dikkat çekici idi; dünyaya yön veren liderlerin  ‘gençlik yıllarında’ çektikleri zorlukları,  anne ve babaları ile olan çelişkileri, kararlılıkları ve lider ruhlarım ile bir ülkeye nasıl yön verdikleri anlatıldı.

 ‘Onlar da Genç Oldular’ adlı teatral gösteri dans müzik ve canlandırma teknikleri kullanılarak sahneye adapte edildi. Gençler ile kulis arkasında yaptığım kısa konuşmalardan onların ne denli yaratıcı olduklarını gördüm. Fikir, Rami Çaves, Gabi Behiri, Cefi Aşkın, Enis Bahar, Vanessa Kasgton ve Tina Benezra tarafından düşünülerek uygulamaya geçildi. Rami Çaves liderlerin, lider de olsalar gençlik yıllarını yaşadıklarını ve gençlik ateşi ile hareket ettiklerini aileleri ile çatışmalar yaşadıklarını söyledi: “Aslında onlar da bizlerden farklı değillerdi. Bizler gençliğe örnek teşkil etmek istedik. Üç aylık uzun ve yoğun bir çalışma ile ekibe bir ruh kattık. Teknolojiden yararlanarak çeşitli çalışmalar yaptık. Larry Collins ve Dominique Lapierre’in Kudüs Ey Kudüs kitabı da bize yol gösterdi” dedi.

Teatral bölümü üstlenen Enis Bahar Cenk Bonfil ve Cem Argari ile birlikte çalıştığını ifade etti ve  “Çocukluğumdan beri sahneye aşinayım. Edindiğim bilgileri bu gösteride kullandım. Zaten 8-11 yaş grubunda drama kulübümüz var. O çalışmalardan da gösterimize katkılar oldu” açıklamasında bulundu.  On beş  yaş grubunun dans çalıştırıcısı Eslin Amram ise şöyle konuştu: “Dans derneğin önemli bağlarından biri. Dans etmek insanları birbirine yakınlaştırıyor”.

 Tracy Aşkın ile Vanessa Kaston bir ekip çalışması yaptılar. 5-11 yaş grubunu dans gösterisine hazırladılar.  Aşkın ve Kaston :“Bu yaş grubu zor bir yaş grubudur. Önce ilgisizler daha sonra da heyecanlılar. Alışınca sizleri bırakmak istemiyorlar. Bu yaştaki çocuklar ne verirsen onu alırlar grubudur. Biz de sevgi verdik motivasyon sağladık” dedi. İkili velilerin motivasyonunun da yüksek olduğunu destek olduklarını ekledi.

 15 kişilik bir grubun dans sorumlusu olan Tracy Tastasa ise öğretmenin dans etmekten daha büyük mutluluk verdiğini savunanlardan: “Bir şeyler öğretince ve bunun meyvesini sahnede görünce bu duygunun çok özel olduğunu hissettim. Umarım çocuklar dansa devam ederler” dedi. Karmiel Dans Grubu ile dünyadaki diğer dans gruplarının CD’ lerini izlediğini ve bu ‘barış’ konseptine uygun danslar seçerek gösteriye hazırlandığını da anlattı.  Uzun süreçten sonra şu anda kendini boşlukta hissettiği ide açık yüreklilik ile belirtti. GKD’nin korosu Yahad Cefi Aşkın, Semi Moreno, Sandy Behar, Yusuf Sönmez, Tracy Öztürkan’den oluşan bir ekip. Yusuf Sönmez, Cefi Aşkın ve Semi Moreno’nun şan dersleri aldıklarını öğrendim.  Bu gösteri için organize olurken barış şarkıları seçtiklerini söyleyen Cefi Aşkın ‘Evenu Şalom’ adlı şarkının da gece boyunca üç ayrı versiyonun çalındığına dikkat çekiyor. Yahad Korusu için yeni seslere çağrı yapan Cefi, koro ile derneğin sıkı işbirliğinden söz etti.  Gabi Behiri ise “Takım işi takım ruhu bileri bağlıyor. Bireysel değiliz. Büyüklerimizden aldığımız desteği göz ardı etmemeliyiz. Duyarlılık oluşturabildiysek ne mutlu bize” dedi.

Gecenin başlangıcında sahneye ilk olarak davet edilen GKD Başkanı İsak Petilon sözlerine bir düşünürün “Geleceğin nasıl kurulacağına dair karar vermek için, geçmişin izlerine bakmak gerek” ifadesiyle başladı. Derneğe ivme kazandıran unsurların başında gençlerin geldiğini vurgulayan Petilon 21.yüzyılda esen gerek ekonomik gerek ekonomik gerekse kültürel rüzgârlardan söz etti. Ve sahneyi ‘gerçek sahipleri’ olarak nitelendirdiği gençlere bıraktı.

   Gecede rol alan tüm gençler gösteri sonunda sahneye davet edildi. Ayrıca  makyajda Meyzi Denizel’e, organizasyonda Rifka Barokas ve Tuna Hanay’a da teşekkür edildi. Kurucu Başkan Sami Day’ın da katıldığı gece GKD gönüllülerinin kalbinde izler bıraktı.

 

Feride Petilon

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008