gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İZMİR'DEN HABER VAR: Dario Moreno 91’nci doğum gününde İzmirli hemşerileri tarafından unutulmadı
İZMİR'DEN HABER VAR: Dario Moreno 91’nci doğum gününde İzmirli hemşerileri tarafından unutulmadı

Konak Belediyesinin, İzmir Ticaret Odası’nın, İzmir Musevi Cemaati Vakfının ve Ekselans Turizmin katkılarıyla İzmir’i Sevenler Platformu, Dario Moreno Dostları ve Hisdaş & Sidaş Medyapol Halkla İlişkiler’in ortaklaşa düzenlediği Dario Moreno’nun 91’inci doğum yılı etkinlikleri, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 Gecede Dario Moreno’nun adının yaşatılması için emek veren kişi ve kurumlara teşekkür belgeleriyle ‘Dario Moreno Müzik ve Akdeniz Dostluk Ödülleri’ de dağıtıldı.

İzmir’in yetiştirdiği en büyük yeteneklerden Dario Moreno’nun 91’inci doğum yılı nedeniyle düzenlenen konser ve ödül törenine İzmirliler yoğun bir katılım ve ilgi gösterdiler. 440 kişilik salonda 600’e yakın izleyici vardı. 1968 yılında hayata veda eden Ege ve İzmir aşığı, müzisyen, ses ve sinema sanatçısı Dario Moreno, yaşamını geçirdiği ve hiç unutmayıp çok sevdiği İzmir’de şarkılarıyla da hatırlandı. Engelli vatandaşların da katıldığı anma etkinliğine gelenlerin bir bölümü ise kalabalık nedeniyle yerlere ve aralıklara oturarak izlemeyi tercih ettiler.

Geceye İzmir Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan da ev sahibi olarak katıldı. Ayrıca İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Jak Kaya, İzmir Ticaret Odası’nın Y.K. Başkan Vekilleri Akın Kazançoğlu ile Jak Eskinazi, İZSEV-TÜBÖK Danışma Kurulu Bşk. Erdoğan Tözge, Dilek Olcay, Dr.Efe Erginer, Okan Yüksel, Emrah Erginer, Avram Ventura, Çiğdem Sabuncuoğlu, TUNADER, Sanatçı İlhan Telli, Müzisyen Maraş Nacaroğlu, Dario Moreno’nun öz kuzeni Kaden Galenti, çocukluk arkadaşı Alber Zibil ile çok sayıda Dario Moreno dostu katıldılar.

Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan yaptığı konuşmada değerlere sahip çıkma konusunda biraz zayıf kalındığını ifade ederek, “Oysa çağdaş toplumlar değerlerini kuşaklar boyunca ileriye taşırlar. Bu eksikliği Sancar Maruflu dolduruyor. Dario Moreno toplumsal barış açısından da önemli mesajlar verdi. Bu tür etkinlikler Türkiye’nin, değerlerine sahip çıkıldıkça ne kadar anlamlı ve güzel olduğunu gösteriyor” dedi.

Gecede Dario Moreno’nun yaşamıyla ilgili Sanatçı Maraş Nacaroğlu’nun hazırladığı barkovizyon sunumu da gösterildi. Barkovizyonda görüntülü olarak Dario Moreno’nun yaşam ve şarkıları seslendirildi.

İzmir’in sembol isimlerinden Maruflu konuşmasında “Gerçekten Dario Moreno, dünya genelinde pek çok evrensel sanatçı ve sanat kurumu tarafından hiç unutulmamıştır. Dario Moreno ile ilgili son altı ayda çıkan CD’ler Avrupa’da satış rekorları kırmaktadır. Dario Moreno’nun kıymetini maalesef sadece İzmir’de Konak Belediyemizde biliyoruz. Ama böyle bir sanatçıdan Türkiye olarak EXPO 2020’nin tanıtım filminde bile yararlanmak aklımıza gelmiyor. Bütün dünyanın tanıdığı bu sanatçı 500’ün üzerinde yayınlanmış eser verdi ve dünya repertuarına katkıda bulundu. Ölümünün üzerinden 44 yıl geçen Moreno hala yaşıyor, uluslararası platformda da herkesin sevdiği saydığı biri.” dedi.

Anma gecesinde Moreno’nun 2 Nisan 1921 yılında doğduğu, önce İzmir İkiçeşmelik’teki bir aile evinde, daha sonra Karantina semtinde ve en son ise adının verildiği Asansör’e giden sokaktaki evde yaşamını sürdürdüğü anlatıldı. Dario Moreno’nun dünya çapında tanındığı günlerde Fransa’da kazandığı uluslararası ödülü alırken göğsünden Ay-Yıldızlı bayrağı çıkartarak binlerce insana İzmirli Türk olduğunu haykırdığının anlatıldığı gecede duygusal anlar da yaşandı.

Gecede İzmirli Devlet Opera Sanatçısı Soprano Linet Şaul, Kübalı Tenör Lorenzo Mok, ünlü Vokalist Nezih Karabiber ve yılların Müzik Kuramcısı ve piyanist Ruşen Özben ve orkestrası ile Türkiye’nin iyi niyet elçisi evrensel sanatçı Ersin Faikzade “Dario Moreno Akdeniz Dostluk ve Müzik Üstün Başarı Ödülleri”ni aldılar.

Linet Şaul, “Sefarad”, Kübalı Lorenzo Mok “Deniz ve Mehtap”, ünlü sanatçı Nezih Karabiber ve Ruşen Özben Orkestrası “Dario Moreno ve Oldies” şarkılarını seslendirdiler.

Beki Şikar

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008