gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Norveç medyasından antisemit profesöre tepki
Norveç medyasından antisemit profesöre tepki
Johan Galtung

Norveçli sosyolog Johan Galtung’un, geçtiğimiz yıl yüzlerce kişiyi öldüren katil Anders Behring Breivik’in Mossad ile bağlantılığı olabileceği yolundaki yorumu, İskandinav kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Galtung’un bu yorumu, Norveçli gazeteci John Faerseth’in sosyologun Oslo Üniversitesi’ndeki bir dersine katılmasının ardından ortaya çıktı. Faerseth, çalıştığı gazetede yayımlanan makalesinde Galtung’un bu yorumu kalabalık bir sınıf ortamında dile getirdiğini açıkladı.

Fearseth, makalesinde Galtung’u eleştirerek, Yahudiler hakkındaki birçok teorisinin asılsız olduğunu dile getirdi. Fearseth, ayrıca başka bir muhabire verdiği söyleşide, Galtung’un antisemit propagandayı kışkırtan bir provokatör olduğunu vurguladı.

Norveç’in Aftanposten gazetesi de Galtung’un teorilerini sorgulayan bir makaleye yer verdi. Yazar Halvor Tjonn, Galtung’un özellikle “Yahudiler medyayı kontrol ediyor” yönündeki suçlamalarına cevap vererek, “Eğer bu doğruysa, Norveç medyası İsrail’i koruma konusunda gerçekten çok kötü bir iş yaptı,” yorumunu yaptı. Tjonn, sosyologun artık dünya çapındaki neo-Nazi ve antisemit sitelerin kahramanı olduğunu belirtti.

Norveç’te yaşayan Yahudiler ve İsrailliler ise medyanın Galtung’a olan tepkisinden memnun. Özellikle bugün kadar çoğunlukla İsrail’in politikasını eleştiren solcu medyanın Galtung’a karşı tepki göstermesi sevindirici bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008