gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ajandam : Nereye Gidelim? Ne Dinleyelim?
:   Nereye Gidelim? Ne Dinleyelim?
Beautiful Burnout/Supernova

NE DİNLEYELİM?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 19. İstanbul Caz Festivali yine heyecan verici bir programla izleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yıllardır cazın ve pop, folk ve rock gibi değişik müzik türlerinde güncel müziğin nabzını tutan festival, bu yıl 3-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Caz müziğinin efsane isimlerinin yanı sıra ‘geleceğin caz yıldızları’ olarak nitelenen çeşitli isimler de festivalin bu yılki önemli konukları arasında yer alıyor. Bu yıl özellikle rock ve soul müzik alanında iddialı bazı isimlere programında yer verecek olan festivalin bu alandaki iki önemli konuğu açıklandı: İngiliz rock müziğinin efsane isimlerinden Morrissey ve soul müziğinin günümüzdeki en büyük yıldızları arasında sayılan Sharon Jones & The Dap-Kings! Diğer yandan, festivalin sevilen bazı etkinlikleri bu yıl da devam ediyor: Tünel Şenliği, 7 Temmuz Cumartesi akşamı Tünel ve çevresini bir müzik şenliğine çevirecek. Festival boyunca Salon’da gerçekleşecek ‘Avrupa Caz Kulübü’ konser serisinde, Türk cazının önemli isimleri, konuk ettikleri Avrupalı cazcılar ile buluşacak. Ayrıca Genç Caz Konser Serisi, farklı kültürlerin olduğu kadar geleneksel ile çağdaş müziğin buluştuğu ‘Ustalarla Buluşmalar’, şarkıcı/söz yazarı geleneğinin genç ve güncel temsilcilerinin yer aldığı ‘Yeni Ozanlar’ gibi bölümler de festivalin devam eden etkinlikleri arasında yer alacak. Biletler Biletix’te…

NEREYE GİDELİM?

Bahar gelince çayır çimene uzanmayı sever misiniz? Ayakkabılarınızı fırlatıp yere yalınayak basmayı? Backyard tam size göre öyleyse… Bebeköy’deki MAC spor kompleksinin ‘arka bahçesi’ olan Backyard, Boğaz’a nazır konumu, sade dekorasyonu ve özenli lezzet seçenekleriyle yeşillikler içinde huzurlu ortam sunuyor. Özellikle kahvaltısı ile adından sıkça bahsettiriyor – hatta son dönemde en iyi kahvaltı mekânlarından biri olarak seçildi. El yapımı ekmek, yöresel peynirler ve ev yapımı reçellerin yer aldığı güzel ve doğal bir kahvaltı için ideal.

NE İZLEYELİM?

Son şansınız! Mayıs ayında da kaçırırsanız, yaz boyunca üzülürsünüz… Dot’un bu sezon sahneye koyduğu ve 6 Ocak’ta prömiyerini yaptığı ‘süper’ oyunu Beautiful Burnout / Süpernova’nın gösterimi 25 Mayıs’a kadar sürecek. Bryony Lavery’nin eserinden sahnelenen Süpernova, yıldız olmaya çalışan bir grup genç çocuğun hikâyesi. Sahne, görünmez iplerle çevrili bir boks ringi. Süpernova gölgelerini yumruklayanların hikâyesi. Kısacası sıradan bir boks hikâyesi. Oysa metin, oyunculuk, kurgu, müzik, ışık… Sizi daha ilk beş dakikasından itibaren koltuğunuza kenetliyor ve sahnede olup biten onca aksiyona rağmen tamamen hareketsiz kalıyorsunuz! İletişim, rezervasyon ve bilet satışı için: (212) 232 4440.

NE OKUYALIM?

Hande Altaylı’nın ilk iki kitabını benim gibi bir solukta okuyanlara müjde: üçüncü kitabı Kahperengi Doğan Kitap tarafından yayınlandı. Konusunda gelince: Ege’nin küçük bir kasabasının çok yoksul bir mahallesinde başlar Narin’in hikâyesi. Sevginin değil, mecburiyetin bir arada tuttuğu bir ailede büyüyen Narin ilk kez âşık olduğunda büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak; hem ailesinden hem de bu aşktan kaçmak için eğitimini bahane ederek, gizlice İstanbul’a taşınacaktır. Büyük şehirde de zor günler beklemektedir genç kızı. Bir rastlantı sonucu tanıştığı Deniz, hem dostluğu hem de İstanbul’un renkli hayatını tanıtacaktır ona. Hande Altaylı tam bir metropol hikâyesi anlatıyor bize. Tabii küçük kasaba sıkıntısının izleri de var bu hikâyede… Geçmişten de gelse, o izler de seziliyor hikâyede. Ve büyük bir aşk var. Karşı konulmaya çalışılan, direnilen ama vazgeçilemeyen. Okuru kendine sımsıkı bağlayan, ustaca kurgulanmış, günümüze ait bir roman Kahperengi. Baharın yüzünü gösterdiği şu günlerde keyifle okumak için ideal bir seçim.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Aylin YENGİN
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008