gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sanatta Kısa Kısa : GOYA ilk kez Türkiye’de
:   GOYA ilk kez Türkiye’de
GOYA ilk kez Türkiye’de Pera Müzesi’nde. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 20 Nisan - 29 Temmuz tarihleri arasında, İspanyol ressam Francisco de Goya’nın (1746–1828) gravür ve yağlıboyalarıyla, evrensel bir ustanın dehasına tanıklık eden sergiye ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Marisa Oropesa’nın yaptığı, Türk sanatseverlerle ilk kez buluşacak, İspanya ve İtalya’nın önde gelen müze ve özel koleksiyonlarından derlenen sergi, Pera Müzesi’nin üç katında yer alacak. 

‘Goya, Zamanının Tanığı, Gravürler ve Resimler’ sergisi İspanya ve tüm Avrupa’nın çalkantılı bir dönemine tanıklık eden ve karanlığın en iyi anlatıcılarından biri olan Goya’nın gravür serileriyle, aralarında döneminin kralı IV. Carlos ve kraliçe María Luisa’nın portrelerinin de yer aldığı çeşitli yağlıboyalarını buluşturuyor. www.peramuzesi.org.tr

CAMIN BÜYÜK USTASILİNO TAGLİAPİETRA İSTANBUL’DA

Camın büyük ustası Lino Tagliapietra, Cam Ocağı Vakfı’nın 10. Yılı şerefine İstanbul’a geliyor.  Birbirinden farklı 100 parçadan oluşacak sergi ürünlerini Cam Ocağı Vakfı’nda üretecek. Türkiye’nin dört bir yanından cam sanatçıları ve sanatçı adaylarının katılacağı bu gösteriye Tagliapietra’nın maestro unvanını devam ettirecek ünlü cam ustaları Dante Marioni ve Janusz Pozniak asistanlık yapacak. Tagliapietra, 21-27 Nisan tarihlerinde toplam 12 gösteri ile Cam Ocağı Vakfı’nda konuklarını ağırlayacak. Tel: 216 433 36 93

Free Jazz Flamenco CRR’de

Bir Flamenko piyanosu, Fransız bası ve Bulgar çoban flütü bir araya gelerek kendi alanlarında yeni bir tür olan Free Jazz Flamenko’yu oluşturdular. 17 Nisan Çarşamba akşamı, basist Renaud García-Fons ve flütist Theodosii Spassov, birlikte yola çıktıkları müzikal yolculukta piyanist David Pena’yı da yanlarına alarak CRR’de Flamenko’nun sınırlarını yeniden tanımlayacaklar.

‘MASALHANE’  Çukurcuma Galeri Artist’te

Süzet Haklı, ‘Masalhane’ adlı yağlıboya sergisini, 17 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.  Sergisinde çocukluğundaki masal ve masallardaki hayvanlara yer veren sanatçının eserleri, ruh halinin bir yansıması nitelliğinde… Açılış, 17 Nisan akşamı saat 17.00-20.00 arasında gerçekleşecek. Tel: 212 251 91 63

KZ- KÂBUSLARI’ sergisi SSM’de

Schneidertempel Sanat Merkezi, 11–27 Nisan tarihleri arasında Avusturyalı Roman yazar, müzisyen ve ressam Ceija Stojka’nın Auschwitz ve Bergen-Belsen ölüm kamplarında yaşadıklarından yola çıkarak yaptığı çizimlere ev sahipliği yapıyor.  19. yüzyılın sonlarına doğru Macaristan ve Slovenya’dan Avusturya’ya göç eden Lovara isimli gezici bir aile grubundan gelen Ceija Stojka, İkinci Dünya Savaşı sırasında Roman halkının yaşadığı dehşeti şiirleri ve çizimleri aracılığıyla belgeliyor. Stojka, sanatını içten gelen, spontane dışa vurumlar ile daha sonraki kuşaklara aktarılmak ve unutulmasını önlemek için gerçekleştiriyor.

Sergi açılışı, 11 Nisan Çarşamba akşamı saat 18.00–20.00 arasında olacak.

www.schneidertempel.com

Rozita Kandiyoti’nin fotoğraf sergisi Lucca’da

Bebek Lucca, 12 Nisan–8 Mayıs tarihleri arasında Rozita Kandiyoti’nin ‘Gözümden Bahçe’ adlı makro çiçek temalı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Baharı başka bir gözle karşılamak ve onun renklerini keşfetmek isteyenler Lucca’yı ziyaret edebilirler. Açılış 12 Nisan’da, saat 18.00 -20.00 arasında gerçekleşecek.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tuna SAYLAĞ Sanatta kısa kısa tunasaylag@gmail.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008