gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Brezilya dünyaya açılıyor
Brezilya dünyaya açılıyor

Brezilya ekonomiye katkıda bulunmak için eğitimi desteklemeye karar verdi. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rouseff, Hannover’deki fuarda hükümetin eğitimi desteleyici programı çerçevesinde Brezilyalı öğrencileri Alman üniversitelerine göndererek dünyaya açılacaklarını bildirdi. Rousseff’a göre iş dünyasının kalkınması teknoloji alanında yapılan atılımlara bağlı. 2015 sonu itibariyle 100.000 öğrencinin yurtdışındaki üniversitelerde biyo-teknoloji, okyanus bilimi ve petrol mühendisliği okuması planlandı. Bu plan çerçevesinde harcanması beklene tutar 1,65 milyar dolar.  ‘Sınırsız Bilim’ sloganı Brezilya’nın ekonomiyi canlandırmak için izlediği en önemli politika. Büyüme oranı diğer Latin Amerika ülkelerinden daha yavaş ve az olan Brezilya hükümeti iş gücünde yaratacağı bu farklılık sonucu ticarete katkıda bulunacağını açıkladı.

Haftanın sayıları

251 cm Dünyanın en uzun boylu insanı Mardinli Sultan Kösem.

10.400.000.0000 ABD’de 2011 yılı içerisinde toplu taşıma araçlarıyla yapılan yolculuk sayısı

Afganistan’da kuşatma bitmiyor

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afganistan’da bir ABD askerinin gerçekleştirdiği ve sivil Afganların ölmesine neden olan silahlı saldırının ABD ve NATO’nun askeri stratejisini henüz değiştirmeyeceğini açıkladı. ABD askerinin etrafta yarattığı vahşet Vietnam’dan beri ilk defa olduğu dikkati çekti.

Almanya’da hükümet sarsıldı

Almanya’nın en kalabalık bölgesi Kuzey Ren Vesfalya’da, azınlık hükümetinin bütçe oylamasını kaybetmesi erken seçim sinyalleri verdi. Angela Merkel’in koalisyonda küçük ortağı kabul edilen Özgür Demokrat Parti’nin bu durumu başbakanın liderliğini tehdit eden korkunç bir olay olarak nitelendirildi.

ABD’de seçim sorunu

 

ABD Adalet Departmanı, Teksas’ta gündeme gelen, seçimlerde oy kullanacakların fotoğraflı kimlik zorunluluğu kanununu bloke etti. ABD’de pek çok eyalet oy dolandırıcılığını önlemek amacıyla bu tarz önemlere başvurdu. Ancak bu tarz önlemler karşıtları, kimlik sahibi olmayan yaşlıların ve azınlıkların katılımını engelleyeceği gerekçesini savunuyor.

Çin’de düşüş başladı

Çin son on yılın en yüksek ticaret açığını rapor etti. İthalatın ihracata oranla iki kat artması sonucunda şubat ayı bütçe açığı 31,5 milyar dolar oldu. Çin’de yılbaşından bu yana fabrikalar kapanmaya başladı. Bunu bir numaralı göstergesi olarak da Çin araba satışını ve endüstriyel üretimin yavaşlaması olarak belirtiliyor.

İNEN

 

Barack Obama, petrol fiyatlarının artmasından sorumlu tutuluyor. 

ÇIKAN

Xi Jinping’in Hu Jintao yerine Çin Komünist Partisi Başkanı olması bekleniyor.

 

Haftanın Politikacısı

Kofi Annan, Suriye’deki vahşetin sona ermesi amacıyla Beşar Esad ile yaptığı görüşmede eski bir Afrika atasözünü kullandı: ‘Rüzgarı döndüremezsen, o zaman yelkeni çevir’.

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008