gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Nazi avcısı Beate Klarsfeld cumhurbaşkanlığa aday
Nazi avcısı Beate Klarsfeld cumhurbaşkanlığa aday
Nazi suçlusu Klaus Barbie’yi yakın takibe alan Nazi avcısı Beate Klarsfeld, Almanya cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu. Beate ile Yahudi eşi Serge Klarsfeld yaşamları boyunca Nazi ileri gelenlerini yakalayıp yargı önüne çıkarmak için çalıştılar

Almanya’da muhalefetteki Sol Parti eski Nazi avcısı Beate Klarsfeld’i önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterdi. 73 yaşındaki Klarsfeld’in Joachim Gauck karşısında pek şansı yok. Çünkü Başbakan Angela Merkel koalisyondaki iki parti ile anlaşarak Gauck’ı aday gösterdi.

Beate Klarsfeld ile eşi Serge, Holokost’ta etkin rol oynamış ancak savaş sonrasında yargı önüne çıkarılmaksızın normal yaşamlarını sürmekte olan Nazi suçlularının ortaya çıkarılması ve yakalanması için çalıştılar. Klarsfeldler’in Nazi avcılığında en büyük başarıyı Klaus Barbie’yi yakalatmakla gösterdiler. 1970’lerde Bolivya’da yaşayan Klaus Barbie savaşta bir Gestapo subayı olup “Lion Kasabı” olarak tanınmaktaydı. Klarsfeldler’in çabaları ile 1983’te tutuklandı ve getirildiği Fransa’da 1942 ile 1944 yılları arasında işgal altındaki Lion’da işlediği insanlık suçlarından dolayı yargılandı. Dört yıl sonra Barbie hapishanede lösemi hastalığından vefat etti. Berlin’de doğan Beate, 1960’da göç ettiği Paris’te Serge Klarsfeld ile evlendi. Beate, 1968 yılında Alman Parlamentosu’nda Başbakan Kurt Georg Kiesinger’i alenen geçmişte Nazi propagandacısı olarak suçlaması ile tanınır.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008