gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Venezuela başkan adayına medyadan antisemit saldırı
Venezuela başkan adayına medyadan antisemit saldırı
Henrique Capriles
Venezuela’nın radikal başkanı Hugo Chavez’in genç rakibi Henrique Capriles, antisemit bir kampanyanın hedefi oluyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi zülmünden kaçan bir aileden gelen Henrique Capriles, 13 yıldır iktidarda olan Chavez için muhalif aday olarak ciddi bir tehlike oluşturuyor

Henrique Capriles Radonski’nin işi çok kolay değil. Zira devlete bağlı medya onun Yahudi kökenli olmasını eleştirerek onun “gezegenimizi yok edecek Siyonist düşmanın bir temsilcisi” olduğunu ileri sürüyor.

Capriles ise kendisine yönelik antisemit bir kampanyanın yürütülmekte olduğunu kabul etmiyor ve “Venezuela göçmenlere kapılarını açması ile ünlüdür. Ailem bu ülkeye göç ettiğinde gayet iyi karşılandılar, hiçbir sorunla karşılaşmadılar, onlara yerleşme izni verildi. Bu tutum hiçbir şekilde değişmemeli. Başkan Chavez de buna örnek oluşturmalı,” demekte.

Popülist bir lider olan Hugo Chavez’in bir yandan kansere karşı mücadele vermesi, ekim ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Capriles’e karşı şansını azaltıyor. Antisemit olmadığını sık sık vurgulayan Chavez, ABD’ye karşı nefretini açıkça ifade ediyor, anti -emperyalist tutumu İran’la sıkı ilişkiler kurmasına, İsrail ile ilişilerini sıfırlamasına yol açıyor.

Venezuela’daki ve ABD’deki Yahudi kuruluşları, Chavez’in medya aracılığı ile antisemit mesajlar vermesini eleştirmekteler. Son olarak Venezuela Ulusal Radyosu’nun web sitesinde yayınlanan makalede Capriles’in Yahudi kökenleri sorgulanırken onu Faşizm ve Siyonizm ile suçluyor.

Venezuela’daki Yahudi Kuruluşları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Efraim Lapscher, makalede antisemitizmin siyasi bir araç olarak kullanıldığını belirterek hükümeti Siyonizmi şeytanlaştırmakla suçlamakta.

Caracas’taki Simon Bolivar University’de siyasi analist olan Colette Capriles, hükümetin antisemit söylemler kullanarak kirli bir kampanya yürüttüğünü söyledi. “Hükümetin bu yanlışı Henrique Capriles Radonski’ye yarayacak,” sözleri ile durumu yorumladı.

Daha önce de yerel bir gazete Capriles’in resminin üzerine Davut Yıldızı’nı yerleştirmişti. “Annem ve anneannemin Yahudi olmaları benim Yahudi kabul edilmemi sağlıyor ancak ben Katoliğim,” diyen Henrique Capriles, Chavez yanlılarının kendisine “Nazi” demelerinin kendisini çok incittiğini belirtmekten de kaçınmıyor.

39 yaşındaki Capriles bu tür saldırıları dikkate almamaya çalışıyor; “Beni küçük düşürmek için herşey yapılıyor. Ama ben Venezuela halkı için çalışmak üzere buradayım,” demekte. Dış ilişkiler konusunda görüşlerini “Bütün ülkelerle karşılıklı saygıya dayalı bir siyaset arzuluyoruz. İsrail’le ve aynı zamanda İran’la iyii lişkiler kuracağız. Özgür, hoşgörülü, barışa ve insan haklarına destek veren bir Venezuela arzuluyorum,” sözleri ile ifade ediyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008