gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Peres, Facebook sayfasını beğenmeye davet ediyor
Peres, Facebook sayfasını beğenmeye davet ediyor
Facebook’un yaratıcısı Mark Zuckerberg ile İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres geçtiğimiz hafta Los Angeles’te bir araya geldi. Sosyal paylaşım sitesinde Peres için bir sayfa açan Zuckerberg, sayfayı ilk ‘beğenen’ kişi oldu

Facebook’ta sayfa açan İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, “Yahudiler ‘Kitabın halkı’ (people of the Book) olduğu gibi, aynı zamanda Facebook’un halkıdır” dedi. Nobel Barış Ödülü sahibi 88 yaşındaki devlet adamı kendi sayfasındaki “Be my Friend, for Peace” başlıklı video filminden sözederken, “Gençlerin lisanı konuşma kzorundayız” sözleri ile nükte yaptı.

Devlet Başkanı Peres Facebook sayfasını, California’da Menlo Park’taki Silikon Vadisi’ni ziyaret ettiği 8 Mart Perşembe günü sosyal paylaşım ağının yaratıcısı Mark Zuckerberg ile birlikte açtı. Sayfasında yer alan video filminde, bir kürsünün ardında duran Peres yaptığı konuşmada kendisi ile arkadaş olunmasını isterken, arşiv görüntülerde onun uzun siyasi kariyerinden planlar görülüyor.

Peres sayfasına, “Duvarımda ilk sözleri yazmaktan gerçekten heyecan duyuyorum. Bu sayfanın barışa inanan ve barışı hayal eden kişilerin kendi deneyimlerini ve öykülerini benimle paylaşacakları bir foruma dönüşmesini diliyorum. Facebook bize bu olanağı sağlıyor. Gelin dünyamızı değiştirebileceğimize, daha iyi yarınları oluşturabileceğimize inanmaya çalışalım,” sözlerini yazdı.

Silikon Vadisi ziyareti vesilesi ile düzenlenen basın toplantısına İsrail Devlet Başkanı, Mark Zuckerberg ile birlikte katıldı.

Ortadoğu’da sosyal medyanın etkisi konusunda, “Barış konusu artık hükümetlerin değil, insanların konusudur. Günümüzde hükümetlere insanlar hükmetmektedir” şeklinde konuşan Peres, teknolojinin sınırları yıkıp barışı hızlandırmaktaki rolünü vurguladı.

Teknolojinin gençlere birbirlerine kolaylıkla ulaşma olanağını sağladığına değinen Peres, farklı ülkelerin insanları birbirleri ile konuştuklarında arkadaş olabildiklerini keşfettiklerini söyledi. “O zaman da gençler kendilerine neden diğerinden nefret etmeleri gerektiğinin öğretildiği sorusunu sormaktalar,” dedi.

Kendisine İsrail’in teknoloji alanında lider konumuna nasıl dönüştüğü sorusu sorulduğunda “Bizim doğal kaynaklarımız yok. Fakat zamanla bu kaynaklardan daha değerli olan birşeye sahip olduğumuzu keşfettik: insanoğlu… Bu da toprağın insanları zenginleştirdiği değil, yaşadığı toprağı insanların zenginleştirdiği bir durumdur,” yanıtını verdi.

İsrail Devlet Başkanı’nın Facebook sayfasına ulaşıp videoyu seyredebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008