gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Fransa Başbakanı: “Helal ve kaşer et kesimi artık gereksiz"
Fransa Başbakanı: “Helal ve kaşer et kesimi artık gereksiz
Fransa Başbakanı François Fillion, “Müslüman ve Yahudiler helal ve kaşer et kesme yöntemlerinden vazgeçmeli” deyince ülkedeki Müslüman ve Yahudi azınlığın büyük tepkisini çekti

Fransa, nisan ve mayıs aylarında gerçekleşecek iki turlu cumhurbaşkanlık seçimlerine hazırlanırken, ülkenin azınlıkları da seçim kampanyalarından nasiplerini aldılar. Başbakan François Fillon, bir radyo kanalında yaptığı açıklamada, Yahudi ve Müslümanların, kaşer ve helal et kesiminden artık vazgeçmeleri gerektiğini söyledi. Başbakan Fillon, bu tip tarihi geleneklerin eskiden uygulanmasının nedenini anladığını, eski tarihlerde hijyenik sebeplerden dolayı uygulamayı mantıklı bulduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Günümüzün bilim, teknoloji ve sağlık koşulları göz önünde bulundurulduğunda artık bunlara gerek yok.”

Et kesim konusunu kamuoyunun gündemine getiren ilk kişi ise, geçtiğimiz ay, Ulusal Cephe Partisi Genel Başkanı Marine Le Pen oldu. Le Pen, Paris yakınlarındaki mezbahaların hepsinin Müslümanlara yönelik et kesimi yaptığını ve sadece Müslüman kasaplara et tedarik ettiğini, Hıristiyanların ise daha uzak mezbahalardan gelen etleri daha pahalıya yemek zorunda kaldığını dile getirdi. Başbakanın sözlerine ülkenin muhalefetinden de tepki geldi. Sosyalist Parti Sözcüsü Pierre Moscovici, Fillon’ı, Ulusal Cephe’nin söylemlerini dile getirmekle suçladı.

BAŞBAKANIN SÖZLERİNE TEPKİ

Fillon’un kaşer ve helal et kesimini çağdışı ve gereksiz buluğu ile ilgili yorumuna, ülkenin Yahudi ve Müslüman cemaatinden de büyük tepki geldi. Fransa Baş Hahamı Gilles Bernheim ve Paris Merkezi Yahudi Cemaat Başkanı Joel Mergui, konuyla ilgili endişelerini belirtmek için Başbakan Fillon ile bir araya geldiler. Görüşme sırasında Başbakan Fillon, helal ve kaşer et kesimini kaldırmak gibi bir niyetlerinin kesinlikle olmadığını dile getirdi. Görüşmenin ardında bir açıklama yapan Yahudi cemaati yetkilileri ise, “Başbakan, bu söylemden neden incindiğimizi anladığını belirtti ve Fransa’da dini inançlara göre kesim yapmanın yasaklanmasının kesinlikle gündemde olmadığının garantisini verdi,” dedi.

Fransa Başbakanı, ertesi gün de Fransa Müslüman Konseyi Başkanı Muhammed Musavi ve Paris Büyük Cami Başkanı Dalil Boubakeur ile bir araya gelerek onlardan da aynı mesajı Müslüman cemaatine iletmelerini istedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008